Maďaři budou demonstrovat proti nové ústavě

První pracovní den v novém roce skončí v Budapešti masovou demonstrací. Je namířená proti vládě Viktora Orbána a nové ústavě, která platí od prvního ledna. Občanská sdružení a opozice budou společně protestovat u budovy státní opery, kde chce večer vláda novou ústavu oslavovat. Má jít údajně o dosud největší protivládní protest.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budapešť | Foto: Jirka Malina

Politickým o občanským sílám, které stojí proti vládě, se nelíbí zrušení slova republika v názvu země. Tvrdí, že dvoutřetinová parlamentní většina systematicky bourá všechny instituce demokratické republiky.

Levicové a liberální opoziční strany ale mají stát v pozadí a přepustit prostor občanským sdružením. Největším z nich je hnutí Solidarita, které dnešní protest zastřešuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu v Maďarsku Gregor Martin Papucsek mluví o demonstraci v Budapešti ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

I Solidarita byla u vzniku hnutí Čisté ruce na silvestrovské masové demonstraci před maďarským parlamentem.

Všechny organizace vládě vyčítají, že novou ústavu prosadila násilím, rychle a bez diskuse. Všechna ustanovení Ústavy byla prosazovaná bez konzultací s opozicí a bez zohlednění jejích názorů. Vláda vedla pouze takzvané konzultace s národem, což představovalo rozeslání dotazníků lidem.

Výhrady se týkají zejména toho, že text Ústavy je patetický a archaický. Ústava se příliš často odvolává na minulost a staré historické záležitosti, například na Svatoštěpánskou korunu.

Základní zákon také upravuje spoustu věcí, které by nemusel, a na něž by stačily obyčejné zákony. Patří sem odchod soudců do důchodu ve věku 62 let, ochrana lidského života už od zárodku, zákaz geneticky upravovaných potravin, povinnost dětí postarat se ve stáří o rodiče a podobně.

Gregor Martin Papucsek, Ondřej Černý, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme