Maďaři budou muset poslouchat své lékaře. Jinak jim hrozí, že přijdou o léčbu

Reforma maďarského zdravotnictví zakazuje ode dneška nemocnicím a lékařům přijímat úplatky od pacientů. Zároveň ale vnesla chaos do celého systému. Ruší se řada nemocničních lůžek ale i celá oddělení. Pozor si budou muset dávat i pacienti, kteří nebudou poslouchat svého lékaře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

I v sobotu dopoledne bývá na Moskevském náměstí v Budapešti rušno | Foto: Gregor Martin Papucsek

Maďarské zdravotnická reforma podle kritiků navíc také ohrožuje zdraví pacientů, kterým za určitých podmínek mohou pojišťovny přestat proplácet léčbu.

‘Damoklův meč‘ visí například nad cukrovkáři. Ti budou muset povinně absolvovat čtvrtletní vyšetření. Pokud jim dvakrát za sebou naměří přes 8 procent cukru v krvi, bude to podle úřadů projev jejich nedisciplinovanosti.

Proto jim pak buď nahradí modernější, ale dražší analogový inzulín s takzvaným humánním inzulínem, který vyžaduje mnohem větší pozornost při dávkování. Nebo zdravotní pokladna sníží pro takového pacienta podporu léků na polovinu.

Organizace na ochranu nemocných protestují, protože vládní opatření podle nich pouze zhoršuje stav pacientů, kteří často nemají peníze ani na zdravé potraviny.

Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme