Maďaři jsou připraveni řešit s Evropskou komisí mediální zákon

V Budapešti se uskuteční první společné zasedání Evropské komise a maďarské vlády. Maďarské předsednictví EU tak odstartuje i z praktického hlediska. Počítá se s tím, že se na jednání se otevře i otázka kritizovaného maďarského mediálního zákona.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha | Foto: Gregor Martin Papucsek

Vládní činitelé si přejí, aby problémy okolo mediálního zákona nezastínily maďarský start, a proto přešli do protiútoku.

Šéf diplomacie János Martonyi kritizoval zpochybňování schopnosti Maďarska zastávat předsednickou funkci a odmítnul také jakékoli omezení maďarských pravomocí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jednání zástupců Evropské komise v Budapešti informoval v Ranním Radiožurnálu tamní spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek

Jeho náměstkyně Enikoe Gyoeriová oznámila, že maďarská strana je připravená jednat i o mediálním zákonu, který však musí Evropská komise důkladně prostudovat. Prohlásila, že jde přece o seriózní orgán, který by se neblamoval tím, že nezná zákon.

První takto široká konzultace by se mohla uskutečnit již na avizovaném společném zasedání komise a maďarské vlády.

K roztržce zřejmě nedojde

Právě proto, že zástupci Evropské komise přesný text maďarského mediálního zákona ještě neznají, není pravděpodobné, že by kvůli této kontroverzní normě dnes došlo k nějaké roztržce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Rádiu Česko téma rozebral Ondřej Houska ze zahraniční redakce Radiožurnálu

„Těžko kritizovat něco, co nikdo nečetl. Protože překlad z maďarštiny toho 194 stránek dlouhého zákona dorazil teprve ve středu a mluvčí komise už řekl, že komise si nestihne udělat analýzu před návštěvou José Manuela Barrosa v Budapešti.“

„Takže Barroso asi udělá to, co slíbil, to znamená, že obecně zvedne důležitost svobody slova v Evropské unii, ale to je asi tak všechno,“ poznamenal na Rádiu Česko Ondřej Houska ze zahraniční redakce Radiožurnálu.

Hlavním tématem dnešního jednání má ale být ekonomická situace v Evropské unii a problémy kolem eura. Maďarsko už dříve avizovalo, že mezi priority jeho předsednictví bude patřit stabilizace evropské ekonomiky, upevnění rozpočtové disciplíny i společné evropské měny.

Gregor Martin Papucsek, Lucie Maňourová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme