Maďaři mohou naposledy kouřit na veřejnosti. Od dubna jim hrozí pokuta

Maďaři se definitivně loučí s kouřením na veřejnosti. Zákon na ochranu nekuřáků sice platí už od začátku nového roku, teď ale úřady začnou hříšníky pokutovat. Takzvané tabákové komando varuje, že období tolerance končí a postihy budou přísné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cigarety. Kouření. Kuřáci. Kuřák. | Foto: Free Digital Photos

Lidé dají kouření na veřejných prostranstvích sbohem dnes večer v rámci pouličního bálu nazvaného Dohořívající cigareta. Název zvolili kuřáci podle meziválečného hitu herečky Katalin Karádyové. Budou si moci naposledy zakouřit bez toho, aby dostali pokutu. Dneškem totiž skončí tříměsíční období tolerance a od zítřka čekají kuřáky mimořádně tvrdé postihy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Radiožurnálu v Maďarsku Gregor Martin Papucsek se zajímal o uplatňování protikuřáckého zákona

„Konec doby tolerance. Kontroly budeme dělat naostro, samozřejmě i se sankcemi,“ říká zástupkyně ředitele celostátní hygienické služby Enikő Szabóová. „Nečekaně se objeví naši lidé, bez předběžného oznámení půjdou na pracoviště, do zdravotnických zařízení, veřejných budov, škol, na veřejná prostranství, do dopravních prostředků, dokonce do vězení,“ dodává.

Existují tři kategorie pokut, vysvětluje. Jednotlivec může dostat pokutu až padesát tisíc forintů, což je necelých pět tisíc českých korun. Další skupinu tvoří lidé, kteří musejí dbát o dodržování pravidel na ochranu nekuřáků – ti můžou dostat maximálně čtvrtmilionovou pokutu. Třetí skupinou jsou samotné instituce, na jejichž území se zákon porušuje. Ty zaplatí až dva a půl milionu forintů.

Reakce lidí jsou různé. Starší žena na bývalém Moskevském náměstí nechápe pronásledování kuřáků a je rozhořčená, protože například opilý může chodit po ulici kdokoliv a kdykoliv. „Oni mě mohou omezovat tím, že kouří, nebo já je omezuji tím, že v mé přítomnosti nesmějí kouřit. Kdo může druhého zbavit stejných práv?“ ptá se zase čtyřicátnice před zastávkou metra.

Hlavní tváří protikuřácké kampaně v Maďarsku je trenér reprezentace vodního póla se třemi zlatými olympijskými medailemi Dénes Kemény. Rád by docílil toho, aby kuřáci a nekuřáci, třebaže ze stejné příjmové kategorie, platili různé odvody na zdravotní pojištění, protože na kuřáky připadne mnohem více peněz z veřejných zdrojů.

Gregor Martin Papucsek, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme