Maďaři po výtkách Bruselu mírně upraví svůj mediální zákon

Maďarská vláda přistoupila na požadavky Bruselu a změní mediální zákon. Kontroverzní norma vyvolala nevoli veřejnosti a její kritici ji dokonce označovali za pokus obnovit cenzuru. K některým ustanovením měla výhrady i Evropská komise. Šlo o nesoulad zákona se směrnicí o audiovizuálních médiích a Listinou základních práv a svobod Unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budapešť | Foto: Jirka Malina

Výtky Evropské komise se týkaly prakticky jen svobody elektronických médií a omezení jejich konkurence na jednotném evropském trhu. Unijní právo nezasahuje do vnitřního uspořádání mediální scény v členských státech.

Komise tak Budapešť nemůže přinutit, aby zrušila vysoké pokuty hrozící tisku, rozhlasu a televizi za údajně nevyvážené informace. Nemůže také mluvit do způsobu jmenování a pravomocí rady pro média. Dnes ji v Maďarsku tvoří jen přívrženci vládnoucí strany Fidesz.

Po změnách, které se Maďarsko pod unijním tlakem rozhodlo provést, už ale hrozba sankcemi za nevyvážené informace nebude viset nad interaktivními internetovými médii, blogery a zahraničními médii, která lze sledovat na maďarském území.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme