Maďaři předsedali EU úspěšně. Teď přichází Polsko

Po půlročním vedení Evropské unie Maďarskem přechází řízení směřování sedmadvacítky do rukou další nové členské země – Polska. Maďarům se řada věcí povedla, ale i tak se nezbavili cejchu nováčků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milena Vicenová | Foto: Petra Čechová

„Maďaři dokázali přinejmenším tři velké věci. Výborně zvládli dotáhnout skoro do konce šest legislativních návrhů z oblasti posílené ekonomické spolupráce, dosáhli politické dohody na změně nařízení Frontex a podařilo se dosáhnout jejich velké priority – Chorvatsko ukončilo přístupová jednání,“ uvedla velvyslankyně České republiky při EU Milena Vicenová.

Dodala, že kdyby nic jiného, tyto tři velké výsledky už ukazují, že Maďaři si vedli velmi dobře, přičemž k tomu neměli vždy jednoduché podmínky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor bruselského zpravodaje Českého rozhlasu Pavla Nováka s velvyslankyní ČR při EU MIlenou Vicenovou o předsednictví Evropské unii ve Večerním Radiožurnálu.mp3

„Maďarské předsednictví bylo – třeba v porovnání s Belgičany, jejichž výkon bych porovnala asi jako stejně dobrý a stejně úspěšný – méně úspěšné v práci s Evropským parlamentem,“ řekla Milena Vicenová.

Když EU předsedala Česká republika, tak během něj padla vláda a přišla nová vláda. Belgičané zvládli velmi dobře svoje předsednictví s přechodnou vládou. Poláky čekají na konci září jejich regulérní parlamentní volby.

„Tady se právě Polsko poučilo z našeho předsednictví s nešťastným incidentem pádu naší vlády. Já jsem informována, že premiér Tusk v každém případě povede prosincovou Evropskou radu. Tak se údajně dohodly politické strany v Polsku,“ uvedla Milena Vicenová.

Pavel Novák, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme