Maďaři při protestu v Bruselu žádali zrušení Benešových dekretů

Asi 60 Maďarů protestovalo před slovenským velvyslanectvím v Bruselu proti jazykovému zákonu. Ten na Slovensku vstoupil v platnost právě v úterý. Na demonstraci se ale dožadovali i zrušení Benešových dekretů, které po 2. světové válce znamenaly nucený odsun Němců z území Československa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest Maďarů v Bruselu | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

"Prosíme, aby byly Benešovy dekrety zrušené a Maďaři deportovaní do Čech dostali jako všichni ostatní odškodnění," žádala u transparentu označujícím Benešovy dekrety za zlo podobné tomu páchanému nacisty Maria Tajnayová ze Středoevropského výboru lidských práv.

Pokojná demonstrace proti slovenskému jazykovému zákonu se v Bruselu sešla na popud sdružení Maďarů pracujících v evropských institucích. Nebyla namířená ale jen proti tomuto novému právnímu předpisu.

Podle zástupce sdružení Martona Vayny nemůže organizátor nést odpovědnost za všechno, co si účastníci demonstrace na transparenty napsali.

Otázku Benešových dekretů chce na půdě Evropského parlamentu otevřít extremistické Hnutí za lepší Maďarsko - Jobbik, které nečekaně úspěšně obstálo v červnových eurovolbách.

Přečtěte si také:
Spory mezi Slovenskem a Maďarskem se pokusí urovnat premiéři obou zemí

Pavel Novák, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme