Maďaři rozhodují o vstupu země do Evropské unie

Po Maltě a Slovinsku je Maďarsko třetí kandidátskou zemí, kde se koná referendum o vstupu do Evropské unie. Podle posledních průzkumů se dnešního plebiscitu hodlá zúčastnit přibližně 70 procent oprávněných voličů a očekává se, že Maďaři vstup země do EU podpoří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka EU

Souhlasíte s tím, aby se Maďarská republika stala členem Evropské unie? Na tuto jednoduchou otázku může dát odpověď až osm miliónů voličů až do sobotní 21. hodiny. Referendum začalo v šest ráno a až na několik případů porušení moratoria nehlásí úřady žádnou mimořádnou událost.

Původně se mělo hlasovat jen do 19. hodiny, ale v březnu parlament vyhověl žádosti Federace židovských obcí a dobu hlasování o dvě hodiny prodloužil. Židovské obce argumentovaly tím, že prodloužení doby hlasování umožní účast i těm maďarským občanům, kteří ctí sobotu jako židovský svátek tradičním způsobem.

Zatím se zdá, že účast voličů bude vysoká. Poslední výzkumy z minulého týdne předpovídaly kolem 70 procent a zhruba stejný by mohl být poměr pozitivních hlasů. Jaký bude výsledek doopravdy, ukáží již předběžné výsledky ihned po uzavření volebních místností. Do půlnoci by měly být oznámeny konečné výsledky referenda.

Raritou maďarské ho referenda jsou internetové stránky Ústřední volební komise, které přinášejí průběžné informace v devatenácti jazycích, mezi nimi i v češtině.

Přístupovou smlouvu schválí maďarský parlament v úterý, aby jí ve středu premiér Péter Medgyessy mohl v Aténách podepsat s plnou podporou obyvatel i politické scény. V Česku se obdobné referendum chystá na polovinu června.

Gregor Martin Papucsek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme