Maďaři se podle průzkumu bojí Romů i daní

Z čeho mají Maďaři největší strach, co vůbec nemají rádi a koho by nechtěli za souseda? To jsou otázky, na které hledala odpověď výzkumná skupina budapešťské univerzity. Respondentů měli celkem 500, a to z 33 nejchudších drobných regionů země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský policista hlídkuje v romské čtvrti v obci Gyöngyöspata | Zdroj: ČTK

Výzkumníci zveřejnili výsledky při příležitosti odevzdávání daňových přiznání fyzických osob – posledním dnem byl v Maďarsku pátek 20. května. Vyplynulo z nich, že třetí největší strach vyvolává právě finanční úřad, a to především u lidí, kteří vydělávají nejvíc, z věkových kategorií pak u mladých.

Podobný strach mají Maďaři ze soudů, policie, vlády nebo samosprávy. Tedy všeobecně z úřadů. Finanční úřad byl nečastěji zmiňován – v deseti procentech odpovědí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Maďarský zpravodaj ČRo Gregor Martin Papucsek zpracoval výsledky průzkumu o největších strašácích Maďarů

Více než pětina respondentů uvedla na prvním místě Romy a jedenáct procent uniformované oddíly, které pochodují po vesnicích zejména na severovýchodě země.

Z dalších menšin jsou to Arabové a asi 3 procenta lidí má stále strach z Tyrézů, tedy národa, který výzkumníci před několika lety vymysleli a ve skutečnosti vůbec neexistuje.

Průzkum naopak ukázal, že je maďarská společnost stále tolerantnější vůči tělesně či duševně handicapovaným lidem, ale stále silně odmítá homosexuály – 65 procent by nechtělo mít homosexuála v rodině nebo mezi známými.

Výzkumníci museli konstatovat, že největší averzi mají respondenti vůči těm, o nichž mají nejméně informací.

Gregor Martin Papucsek, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme