Maďaři si připomínají popravu premiéra Imreho Nagye

Maďarsko si dnes připomíná zvláštní výročí. Přesně před padesáti dvěma lety, 16. června 1958, popravili premiéra z období revoluce roku 1956, Imreho Nagye a jeho spolubojovníky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha Imreho Nagye.

Socha Imreho Nagye. | Foto: Pataki Márta

A v roce 1989, před jednadvaceti lety, je slavnostně pochovali. Bylo to ještě před pádem totalitního režimu, v Maďarsku ale už byly povolené opoziční strany. Vůdce jedné z nich je dnes premiérem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Budapešťský spolupracovník Gregor Martin Papucsek ve Světě o druhé.

Poté, co v listopadu 1956 potlačili Maďaři pomocí ruských tanků revoluci a k moci se dostala vláda premiéra Jánose Kádára, utekl předchozí premiér Nagy na Jugoslávské velvyslanectví v Budapešti.

Tam strávil několik měsíců. Nová vláda ho ale přesvědčila, že se mu nic nestane, když z ambasády odejde. Nagy tomu uvěřil, ovšem okamžitě po odchodu z ambasády byl zadržen a další měsíce strávil v rumunském táboře.

Mezitím vláda v Maďarsku proti němu chystala proces. Nagy spolu s dalšími spolupracovníky byl shledán vinným ze spiknutí, jehož cílem údajně bylo svrhnout lidově demokratický režim. Popraven byl spolu se svým poradcem Miklósem Gimesem a ministrem obrany Pálem Maléterem 16. června 1958. Ostatní vládní spolupracovníci byli uvězněni.

Nový pohřeb byl protirežijním protestem

Za zrádce byli považovaní během celé komunistické éry. Až ke konci tohoto režimu v roce 1989 vytvořila sama komunistická strana komisi pro prošetření celé události. Komise nakonec konstatovala, že se nejednalo o kontrarevoluci, ale o lidové povstání. Pro Maďary to byl velký šok.

Nový pohřeb v 16. června 1989 měl především symbolický význam. Po popravě bylo totiž jeho tělo pohřbeno v neoznačeném hrobě, dokonce hlavou dolů. Maďaři mu proto potřebovali vzdát poctu alespoň touto formou.

Nového pohřbu Imreho Nagye, který se konal na hlavním budapešťském náměstí, se zúčastnilo na dvě stě tisíc lidí. Byl to vlastně obrovský protest proti totalitnímu systému.

Gregor Martin Papucsek, Ondřej Černý, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme