Maďaři už nebudou trestáni, když ve vlastním domě zastřelí lupiče

V Maďarsku platí od dnešního dne nový trestní zákoník. Je přísný, nekompromisní a pro mnohé kontroverzní. Podle místních komentátorů si berou maďarské zákony příklad z těch amerických. Nově totiž mohou Maďaři zabít zcela beztrestně zloděje ve vlastním domě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zloděj (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Zákon oproti předchozímu značně přitvrdil. Soudci budou některé delikty trestat přísněji. Odborníci ale nejostřeji diskutují o uvolnění pravidel oprávněné sebeobrany.

V minulosti například zloděj zemřel, protože plotem u domu, který chtěl vykrást, procházel elektrický proud. Neklasifikovalo se to sice jako vražda, majitelův čin byl přesto trestný.

Teď je zákon benevolentnější a za jistých okolností povoluje Maďarům, aby svůj majetek chránili elektrickým plotem. Proud ovšem nesmí být tak silný, aby zabíjel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu v Budapešti Gregor Martin Papucsek přiblížil nový trestní zákoník

Trestní zákoník také pracuje se zvláštním pojmem „povolená vražda“. Dává tak lidem možnost ve vlastním domě zastřelit útočníka nebo lupiče.

Nějaká omezení zřejmě budou, pokud ale nezvaná osoba vnikne do cizího bytu a chová se agresivně, nebo je dokonce útočníků více, Maďaři budou moci beztrestně střílet.

Poměrně velká skupina odpůrců namítá, že v extrémním případě by bylo možné zastřelit také člověka, který by si jen zkracoval přes cizí zahradu cestu a shodou náhod měl v ruce předmět připomínající zbraň.

Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme