Maďarská armáda začala na hranicích se Srbskem stavět plot proti imigrantům

Maďarská armáda začala na hranicích se Srbskem stavět plot. Ten má zemi ochránit před nekontrolovatelným přílivem nelegálních imigrantů. Plot bude 175 kilometrů dlouhý a 4 metry vysoký. Vojenští odborníci tvrdí, že plot bude stát za několik týdnů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těmto afghánským uprchlíkům se srbsko-maďarskou hranici ještě podařilo přejít

Těmto afghánským uprchlíkům se srbsko-maďarskou hranici ještě podařilo přejít | Zdroj: Reuters

„Jednotky maďarské armády začaly těžkými stroji upravovat terén. Práce začaly na okraji příhraniční obce Mórahalom, která je známá jako první zastávka migrantů na cestě ze Srbska,“ hlásí z místa zpravodaj Českého rozhlasu Gregor Martin Papuczek.

Vláda si od plotu slibuje snížení enormního migračního tlaku. Jen přes víkend přešlo přes zelenou hranici přes 2000 lidí. Jejich počet již pravidelně dosahuje tisíce denně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výstavbě plotu na maďarsko-srbské hranici mluvil ve vysílání Radiožurnálu spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek

Přesně před týdnem schválil maďarský parlament zákon, který povolil vybudování plotu na hranici se Srbskem a zpřísnil podmínky pro žadatele o azyl.

Ministr zahraničí Péter Szijjártó před časem uvedl, že plot bude „bránit Maďarsko a Evropskou unii před nečekaně velkým tlakem ilegální imigrace".

Szijjártó také upřesnil, že maďarská policie od začátku roku zadržela 68 000 lidí, kteří do země vstoupili nezákonně. Migranti Maďarsko obvykle využívají jen jako přestupní stanici.

Orbán se sešel s Vučićem

O řešení problémů spojených s vlnou uprchlíků přicházejících ze Srbska do Maďarska jednaly na začátku července také vlády obou zemí.

Maďarský premiér Viktor Orbán tehdy svého srbského kolegu Aleksandara Vučiće ujistil, že plot není namířen proti Srbům ani neznamená uzavření hranic. Naopak se mají postavit nové hraniční přechody a rozšířit stávající.

Proti plotu se v minulosti vyslovila také regionální šéfka Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky pro střední Evropu Montserrat Feixas Vihéová, která sídlí v Budapešti. V prohlášení uvedla, že kvůli tomuto kroku budou osoby hledající azyl zranitelnější vůči pašerákům a obchodníkům s lidmi.

Hranice Maďarsko - Srbsko | Foto: Český rozhlas

Gregor Martin Papucsek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme