Maďarská hliníkárna obnoví výrobu. Evakuovaní mohou domů

Výroba kysličníku hlinitého v továrně nedaleko severomaďarského města Ajka bude odpoledne obnovena. Po obrovské ekologické katastrofě, kterou hliníkárna minulý týden způsobila, se dnes začnou vracet do svých domovů evakuovaní obyvatelé nejpostiženější obce Kolontár.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé maďarské vesnice Kolontár | Foto: Tomáš Adamec

Svoji vesnici museli opustit poté, co úřady usoudily, že hrozí další protržení stěny nádrže plné kontaminovaného červeného bahna. Od té doby postavili celý systém hrází a ochranných zdí, jednu dokonce přes samotnou vesnici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Budapešťský spolupracovník Českého rozhlasu Gregor Martin Papucsek

Zeď odděluje totálně zničenou část vsi od té, kterou se obyvatelé pokusí obnovit. Stavba má zabránit případné další devastaci domů, jedovaté bahno by měla odvést do okolních polí.

Možnost, že by se stěny nádrže protrhly stále existuje, prasklina se nadále rozšiřuje. Odborníci mezitím debatují o tom, do jaké míry je prach ze zaschlého červeného bahna škodlivý. Akademie věd tvrdí, že bahno už nebezpečné není, hnutí Greenpeace zastává opačný názor.

Výroba v hliníkárně ve městě Ajka, která je pod nucenou správou vlády, bude obnovena nejpozději do deseti dnů, aby nebyla ohrožena pracovní místa. Vznikající červené bahno se bude ukládat do nové nádrže.

Igor Maňour, Gregor Martin Papucsek, Tomáš Pavlíček, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme