Maďarská laboratoř odmítá zodpovědnost za zvýšenou radioaktivitu v Evropě

Nedávná záhada výskytu radioaktivního jódu 131 v Česku a dalších zemích Evropy je možná už vyřešená. Budapěšťský Institut vyrábějící izotopy se přiznal, že v posledních měsících vypouštěl do ovzduší radioaktivní jód 131 ve větším množství než obvykle. K podobnému závěru dospěla i Mezinárodní agentura pro atomovou energii.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silnice

Silnice | Foto: Gregor Martin Papucsek

Jak na Rádiu Česko uvedl budapešťský spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek, pro maďarskou veřejnost byla zpráva o úniku většího množství jódu 131 z laboratoře na výrobu jodových izotopů překvapením. Zvedají se podle něj protesty obyvatel z okolí laboratoře, která je v areálu ústředního fyzikálního výzkumného ústavu, kde je i menší jaderný reaktor.

„Nikdo nikoho neinformoval a podnik i zdravotní služba, respektive maďarský jaderný dozor to nyní vysvětlují tím, že míra záření zdaleka nebyla zdraví škodlivá. Média přitom s podivem píší, že je možné, že znečištění poloviny Evropy pochází z Maďarska. I toto svědčí o absolutní neinformovanosti, o chybě v komunikaci, o zmatcích,“ přiblížil Papucsek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti k případu vypouštění jódu 131 v Maďarsku přiblížil na Rádiu Česko budapešťský spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek.

Připomněl, že podnik odkud unikala radioaktivní látka, leží v oblasti Budínských vrchů, tedy v zeleném pásmu rekreační oblasti Budapešti, kam chodívají lidé na výlety, sportovat, v zimě lyžovat či sáňkovat, kde je o víkendech téměř celé město.

„Už to bylo absurdní, že za hlubokého socialismu někdo vymyslel umístit sem Ústřední fyzikální výzkumný ústav s menším jaderným reaktorem. A v rámci tohoto ústavu se pak vyčlenil samostatný podnik, respektive laboratoř na výrobu izotopů, které se používají při léčení zejména štítné žlázy, při pooperačních zásazích a podobně,“ upřesnil Papucsek.

Dodal, že kompetentní lidé v Maďarsku nyní připomínají, že izotop jódu 131 se vyrábí i ve Francii, Polsku, Belgii či Nizozemsku. „Asi proto, aby se zmenšovala odpovědnost maďarského podniku, který skutečně přiznává svou vinu jen částečně. Opakovaně zdůrazňuje, že takové velké množství jódu 131 se od nich nemohlo dostat ven, musel přispět i někdo jiný,“ řekl.

Maďarská laboratoř má stanovenou roční kvótu na vypouštění této látky a nyní zdůrazňuje, že dosud vypustila do ovzduší pouze 39 procent tohoto limitu. V komuniké firma konstatuje, že uniklé množství je zanedbatelné pro člověka, nemá to žádné důsledky na zdraví lidí. „Toto potvrzují i ​​jiné orgány, státní zdravotní služba i úřad proti katastrofám,“ doplnil Papucsek.

Faktem podle něj je, že odpovědnost za neinformování kompetentní úřady přehazují jako horký brambor, svou odpovědnost nepřiznává nikdo. „Vždyť jak říkají, vlastně se nic nestalo, a diví se, proč v Čechách a jinde jsou překvapeni. Rozhodně jsou v této oblasti velké díry a je třeba zlepšit koordinaci mezi jednotlivými orgány,“ dodal.

Gregor Martin Papucsek, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme