Maďarská levice protestovala proti zákazu rudé hvězdy, pravice proti vlajce EU

Prvomájových shromáždění a protestů se v Maďarsku zúčastnilo méně lidí, než se očekávalo po společné výzvě čtyř velkých odborových centrál. Na krajně levicových mítincích se protestovalo proti vládní politice a za návrat zakázané červené hvězdy, krajní pravice by zase nejraději skoncovala s Evropskou unií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prvomájové oslavy maďarské komunistické dělnické strany v Budapešti | Zdroj: Reuters

Hlavní heslo odborářských akcí znělo „Do odborů!” a směřovalo na pracující, kteří prý často mají strach vstupovat do odborů kvůli obavám z reakce zaměstnavatelů. Kromě zachování a posílení práv pracujících žádali odborářští bossové i to, aby vláda soustavně neútočila na Evropskou unii a nedovolila pálení evropské vlajky.

Na verbování ale přišlo do Městského sadu jen několik tisíc lidí, namísto očekávaných desetitisíců. Za slabou účastí zřejmě může pěkné počasí a čtyřdenní volno, které Maďaři měli.

Přehrát

00:00 / 00:00

První máj v budapešťských ulicích sledoval spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek

Politické strany přesto využily příležitost a svolaly prvomájové mítinky. Akce už tradičně pořádaly hlavně levicové strany, jejich mítinky byly protestní a kritické vůči vládě, ačkoli se i kvůli velkému horku nepodařilo dosáhnout nějak revoluční nálady.

Na pochodu Zelené levice, malé krajně levicové strany, měl jeden z jejích členů na saku červenou hvězdu, což v Maďarsku zakazuje zákon. Hvězda, stejně jako srp a kladivo nebo hákový kříž, patří k zakázaným symbolům.

Dva představitelé strany si poté sedli před budovu policie, kde aktivistu s hvězdou dočasně zadrželi. I oni nakonec skončili kvůli připnuté červené hvězdě na stanici.

Krajní pravice svolala akci namířenou proti Evropské unii. A padl tam i návrh, aby se z veřejných budov sundaly vlajky EU, nebo aby alespoň tyto prapory nebyly povinné.

Více však Maďary zajímala prezentace Formule 1. Po jednom z hlavních budapešťských bulvárů totiž odpoledne jezdil Jenson Button, který nakonec do ulic přilákal více lidí, než všechny odborářské a stranické mítinky a pochody.

Gregor Martin Papucsek, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme