Maďarská opozice mluví o ‘vánoční revoluci‘ v Budapešti

V centru Budapešti pokračují demonstrace proti vládě premiéra Viktora Orbána. Policie už během dne zadržela skupinu opozičních poslanců, kteří se pokusili zablokovat vchod do budovy parlamentu. Mezi nimi byl také bývalý premiér Ferenc Gyurcsány. Opoziční poslanci protestovali proti způsobu prosazování ústavních zákonů v Národním shromáždění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté zadrželi i maďarského expremiéra Ference Gyurcsánye | Foto: Reuters

Asi 2000 lidí žádalo na večerní demonstraci v Budapešti odchod premiéra Orbána. Očekává se ale mnohem větší protest, protože další lidé spontánně směřují k budově parlamentu.

Maďarské Národní shromáždění dnes mělo, a dosud ještě má, na programu schvalování série zákonů, včetně ústavních. Podle opozice je vládní většina prosazuje spěšně a bez důkladné diskuse.

Poslanci opoziční strany s názvem "Je možná jiná politika" proti tomu dopoledne protestovali tím, že se řetězy připoutali ke sloupům a rampám u vchodu do parlamentu.

Policie zřejmě situaci neodhadla a poslance, i z dalších opozičních stran, kteří protest podpořili, předvedla na policejní stanici. Později je propustila.

Před parlamentem ale následně začala protivládní demonstrace, kterou opozice už nazývá „vánoční revolucí“.

Gregor Martin Papucsek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme