Maďarská policie má pohotovost před návštěvou premiéra Fica

Policie v severním Maďarsku zahájila velké manévry a připravuje se na setkání maďarského a slovenského premiéra v městečku Séčéň. Oba muži se scházejí v době, kdy vzájemné vztahy obou zemí poklesly na bod mrazu, a policie proto očekává i demonstrace extrémistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Fico | Zdroj: ČTK

Do města může dorazit Maďarská garda nebo členové extrémistické strany Jobbik, kteří už v minulosti několikrát obsadili hranici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ľubomír Smatana o setkání premiérů Maďarska a Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico už také dostal dopis od starosty maďarské obce Balassagyarmat, který si nepřeje, aby se slovenský premiér pohyboval po území jeho vesnice.

Naráží tím na vážný diplomatický incident, kdy Slovensko odmítlo vpustit na své území maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma.

Od schůzky se nečeká průlom

Dalším tématem jednání bude kontroverzní jazykový zákon. Obě kauzy jsou velmi čerstvé a většinu pozorovatelů tak rychle svolaná schůzka překvapila.

Z neoficiálních informací vyplývá, že premiéry dotlačili k jednání politici z Bruselu. Těm se ani trochu nelíbí, že slovensko-maďarské spory přerostly v nejvážnější diplomatickou roztržku v Evropské unii.

Pozorovatelé však nepředpokládají, že premiéři ustoupí ze svých pozic, a žádný velké výsledky si od schůzky Robert Fico - Gordon Bainai neslibují. Z úspěch považují aspoň to, že se oba předsedové vlád vůbec sejdou.

Martin Hromádka, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme