Maďarská policie rozprášila přísahu nových členů Maďarské gardy

Zásahová jednotka maďarské policie rozehnala shromáždění zakázané Maďarské gardy v městečku Szentendre u Budapešti. Znemožnila tak přísahu nových členů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budapešť

Budapešť | Foto: Fotobanka stock.xchng

Extrémistickou Maďarskou gardu soud právoplatně rozpustil. Radikální strana Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik), která polovojenskou gardu založila, už tehdy ale avizovala, že soudní rozhodnutí nebude respektovat.

V sobotu se sešlo asi tisíc krajně pravicových extremistů pod hlavičkou takzvané Nové Maďarské gardy. Policie ale tuto tento pokus o kamufláž prokoukla.

Pohotovostní jednotka dokonce neměla problémy ani s tím, aby vnikla na soukromý pozemek, kde bylo místo srazu gardistů a přísaha nových členů organizace. Ti nakonec nekladli odpor, policajty napadali jen slovně.

Maďarská garda vyvolává obavy také v zahraničí. Členové Maďarské gardy se hlásí k odkazu uherských králů a otců Maďarska.

Úspěch pravicových extrémistů byl velkým překvapením voleb do Evropského parlamentu v Maďarsku. Hnutí za lepší Maďarsko získalo překvapivých 15 procent a tři poslance v europarlamentu.

Přečtěte si také:
Maďarští neonacisté: Smíříme znesvářené Slováky a Maďary
V Budapešti bude opět demonstrovat krajní pravice
Mladí Maďaři nesouhlasí s rozpuštěním extremistické Maďarské gardy
Soud v Budapešti rozpustil Maďarskou gardu
Maďarská krajní pravice bude v EP žádat zrušení Benešových dekretů
Úspěch extrémistů v Maďarsku

Gregor Martin Papucsek, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme