Maďarská policie u hraničního přechodu Horgoš použila proti běžencům slzný plyn

Utečenci na srbské straně městečka Horgoš, které je na druhé straně Röszke, se po celý den bouřili a žádali otevření hranice. Nakonec se o něj násilím pokusili sami. Maďarská policie proti nim zasáhla slzným plynem a vodním dělem. Při střetech utrpělo zranění nejméně 300 lidí, z toho 30 dětí. Informovala o tom srbská televizní stanice RTS.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Použití slzného plynu maďarskou policií na přechodu přechodu Horgoš-Röszke

Použití slzného plynu maďarskou policií na přechodu přechodu Horgoš-Röszke | Zdroj: Reuters

Otevřít hranice žádala asi 200 až 300členná skupina uprchlíků na srbské straně při Horgoš. Odpoledne tam vylomili dveře na první linii plotu a na maďarskou stranu házeli kusy dřeva, kameny, láhve a ovoce.

Maďarští pohotovostní policisté při Röeszke hranici bránili v třířadém kordonu vlastním tělem. Proti agresivnímu davu několikrát nasadili slzný plyn, později i vodní dělo.

Jak přímo z místa telefonoval zpravodaj Českého rohlasu Petr Vavrouška, situace v Horgoši byla velmi nepřehledná.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zásahu maďarské policie na hraničním přechodu Horgoš-Röszke informoval přímo z místa zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška

Na chvíli se zřejmě běžencům zdálo, že maďarská policie otevřela bránu, a natlačili se do hraničního přechodu. Po nasazení slzného plynu a vodního děla pak začali v panice utíkat. Zakopávali přes sebe a někteří se přitom zranili.

Na místo přijely sanitky, protiteroristické komando i obrněná vozidla, ve vzduchu byly helikoptéry. K hranici v souladu s včera vyhlášeným krizovým stavem byly odveleny i armádní jednotky.

Česko by nyní mohlo přijmout až 15 tisíc uprchlíků, míní Dienstbier

Číst článek

Podle maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa na maďarskou policii kameny a úlomky betonu neustále útočila skupina velmi agresivních migrantů.

„Tento útok přichází ze srbské strany. A proto jsem důrazně požádal mého srbského kolegu, aby vyzval srbské úřady, aby okamžitě zasáhly proti této skupině agresivních migrantů," řekl Szíjjártó v maďarské veřejnoprávní televizi.

Přehrát

00:00 / 00:00

O střetu na hranici mluvili také Filip Tesař, odborník na Balkán a Marian Cehelník ze slovenské humanitární organizace Človek v ohrození

Budapešť dnes informovala Bělehrad, že hraniční přechod Horgoš-Röszke bude kvůli dnešním potyčkám uzavřen 30 dní.

„Na hranici už panuje relativní klid,“ hlásil pak před 20. náš zpravodaj. Jak informoval, přechod střeží stovky policistů, tisíce lidí se stáhly na pole v blízkosti hranice a několik humanitárních organizací jim rozdává vodu a jídlo.

Maďarský postup proti utečencům, z nichž několik bylo při potyčkách na hranicích zraněno, kritizovala představitelka Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky pro střední Evropu (UNHCR).

"Jsme krajně znepokojeni, protože jsme viděli násilí, kterému by se bylo možné vyhnout," řekla na hranicích Montserrat Feixasová Viheová.

Výmluvnými gesty se běženec dožaduje vstupu na území Maďarska | Foto: Reuters

Kukan: Evropský parlament je informován

„Měl jsem několik telefonátů od Slováků přímo z místa, řekl Českému rozhlasu slovenský europoslanec za SDKÚ-SD, předseda výboru pro vztahy Evropského parlamentu se Srbskem a bývalý ministr zahraničí Eduard Kukan.

Přehrát

00:00 / 00:00

EP je o situaci na přechodu informován, řekl ČRo slovenský europoslanec Eduard Kukan a vývoj přiblížil i zvláštní zpravodaj ČRo Petr Vavrouška

„Vysvětlovali mi, jaká dramatická situace tam je, a že pokud se chceme vyhnout nějaké humanitní krizi, bylo by třeba brzy zasáhnout. Řekl bych, že Evropský parlament je dobře, objektivně a rychle informovaný o tom, co se v této části děje.“

Podle Kukana by zmiňovaný unijní zásah měl pamatovat finančními fondy na Srbsko a Makedonii a na spolupráci s nimi při hledání řešení, i když nejsou plnoprávnými členy Evropské unie, protože nesou stejný nápor uprchlíků jako Itálie, nebo Řecko.

Eduard Kukan také ocenil rozhodnutí Chorvatska umožnit volný průchod běženců přes své území.

Maďaři už vyznačují trasu pro další hraniční plot - tentokrát na hranici s Rumunskem. V několika zemích posilují hraniční kontroly - teď oznámilo tento krok i Slovinsko.

„Toto je příklad toho, že jsme nebyli připravení, že i azylový systém, který jsme schválili a přijali, nefunguje dobře,“ uznal v rozhovoru pro Český rozhlas slovenský europoslanec Eduard Kukan.

„Nebyli jsme připraveni na tak obrovskou vlnu migrantů, která svými rozměry překvapila každého.“

Migrační krize - vývoj počtu uprchlíků zaznamenaných na vnějších hranicích EU | Foto: ČTK

Petr Vavrouška, Gregor Martin Papucsek, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme