Maďarská policie zadržela pátého podezřelého v souvislosti s mrtvými běženci

V Maďarsku byl v noci na dnešek zadržen pátý podezřelý v souvislosti s vyšetřováním čtvrtečního nálezu 71 těl pravděpodobně udušených migrantů v nákladním automobilu odstaveném u rakousko-maďarských hranic. Podle agentury AFP je novým zatčeným opět Bulhar.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouská policie našla v kamionu odstaveném na dálnici A4 možná až 50 mrtvých uprchlíků | Zdroj: Reuters

Maďarská justice předpokládá, že dosud zadržení jsou jen malými rybami v gangu pašeráků lidí. Jde o majitele chladírenského vozu, ve kterém byly desítky mrtvol, nebo o řidiče.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novinářka Magdalena Sodomková se pohybuje na srbsko-maďarské hranici. Plot podle ní běžence nezastaví

Vazbu na první čtveřici zadržených uvalil soud vzhledem k "mimořádné závažnosti zločinu" i kvůli riziku jejich útěku.

Mezitím Maďarsko oznámilo, že dokončilo hrubou stavbu plotu, který má proud běženců z jihu zastavit. O jeho účelu ale pochybuje novinářka Magdalena Sodomková, která se na srbsko-maďarské hranici pohybuje.

„To nemůže absolutně proud uprchlíků zastavit. Oni mají za sebou natolik strastiplnou cestu, že toto je opravdu už neodradí,“ říká Sodomková. Stejně tak i nadále kvete obchod s převáděním lidí, a to i přesto, že se mezi uprchlíky již ví o tragédii v Rakousku.

„Normální cena za převoz jednoho člověka, který leží někde v kukuřici a čeká na převaděče, je 300 eur za osobu, a to jen do Budapešti,“ doplňuje. Podle ní běženci věří, že nejhorší část cesty, za kterou považují tu po moři, už mají za sebou, a že se jim teď podaří dostat do Německa, kde budou moct pokračovat v kariéře nebo ve studiích.

Migrace, uprchlíci, migranti, běženci, na srbsko-maďarské hranici | Foto: Reuters

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme