Maďarská policie zastavila v Bicske vlak s uprchlíky, migranti se bouřili

Na nádraží ve městě Bicske u Budapešti dnes vypukly potyčky, když se policisté snažili dostat několik stovek migrantů do tamního přijímacího tábora. Policie železniční stanici označila za „operační zónu“ a vykázala z ní všechny novináře. Úřady předtím dostaly uprchlíky do Bicske lstí, když v nich vyvolaly přesvědčení, že pojedou bez problémů z Budapešti do Šoproně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarská policie s uprchlíky, kteří se snaží utéct z nádraží v Bicske

Maďarská policie s uprchlíky, kteří se snaží utéct z nádraží v Bicske | Zdroj: Reuters

Stovky běženců snažící se dostat na západ Evropy ráno zaplavily Východní nádraží v Budapešti poté, co ho opustili po dvoudenním střežení policisté.

Státní železniční společnost ale zároveň oznámila, že žádné přímé mezinárodní vlaky z tohoto nádraží směrem do Rakouska a Německa ani Slovenska nebo Česka vypravovány nebudou.

Migranti protestují z vlaku na nádraží v maďarském Bicske | Foto: Reuters

Místo toho byly připraveny dvě zvláštní soupravy, které měly migranty převézt jen do Šoproně u rakouských hranic. První souprava přeplněná běženci však skončila po ujetí zhruba 40 kilometrů v Bicske, kde je centrum pro příjem uprchlíků.

Žádná další souprava „do Šoproně“ podle zpravodaje ČTK už nevyjela. Mezi utečenci na nádraží Keleti se totiž mezitím rychle roznesla zpráva o osudu jejich druhů z prvního vlaku v Bicske.

Maďarsko umožní tisícům uprchlíků odjet do Německa

Číst článek

Maďarské dráhy podle agentury MTI sdělily, že mezinárodní spoje byly zastaveny kvůli zajištění bezpečnosti dopravy. Oznámily ale také, že již koupené jízdenky lze použít i na vnitrostátních spojích.

Očekávalo se proto, že se běženci přesunou k rakouským hranicím jinými vlaky. Úřady také později na Keleti nechaly přistavit dva zvláštní vlaky do Šoproně.

Běženci na nádraží v Bicske | Foto: Reuters

Hned první ale skončil v Bicske, kde policisté nechali z vlaku všechny vystoupit. Běžencům nařídili odchod do tamního přijímacího střediska, zatímco ostatní cestující mohli přestoupit do jiné soupravy pokračující v cestě.

Rozzlobení uprchlíci bušili pěstmi do vagonů, někteří si lehli na koleje a několik desítek jich podle agentury Reuters uteklo. Potom vypukly potyčky, když migranti přetlačili policisty a znovu vtrhli do vagonů, jimiž předtím přijeli. Asi tři desítky jich protestovaly v nádražní budově.

Policie pak začala z nádraží vytlačovat novináře s poukazem na to, že objekt je „operační zónou“.

Plot nepomáhá

Maďarsko patří mezi státy nejvíce postižené současnou migrační krizí, při níž proudí do Evropské unie statisíce uprchlíků z válkou či chudobou sužovaných zemí Blízkého východu a Afriky, zejména ze Sýrie.

Vláda premiéra Viktora Orbána nechala na jižní hranici se Srbskem postavit plot ve snaze zastavit neustávající proud běženců, kterých jen od začátku roku do země přišlo na 150 tisíc.

Dálkové vlaky z Česka do Maďarska a zpět končí nově na hranicích se Slovenskem

Číst článek

Parlament navíc připravuje změny zákonů, které by měly umožnit radikálnější postup vůči ilegálním migrantům a zejména převáděčům.

Agentura MTI dnes informovala, že maďarská policie ve středu zadržela dalších 2061 migrantů. I oni přišli ze Srbska, přestože na hranicích stojí nový plot.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme