Maďarská společnost není příliš tolerantní k akcím, jako je Gay pride

Praha má před sebou týden koncertů, výstav, večírků i diskuzí o životě sexuálních menšin v Česku. Desítky akcí nabízí druhý ročník festivalu Prague Pride, který v sobotu vyvrcholí karnevalovým pochodem hrdosti. Bohaté zkušenosti s festivaly a pochody homosexuálů mají v Budapešti. Z větší části jsou negativní, ale s tendencí směrem k normalizaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

gayové a lesby - Gay Pride | Foto: Martin Dorazín

V maďarském hlavním městě vyvrcholil Gay pride 7. července, při kterém se odehrály výhrady, protesty i fyzické útoky.

Akce má vždy jistou choreografii: Policie pochod nepovolí, protože prý omezuje provoz. Soud pak toto policejní rozhodnutí anuluje a pochod se uskuteční. Policie musí zajistit pokojný průběh akce, což se vždy nedaří.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pochodech homosexuálů v Budapešti mluvil v Odpoledním Radiožurnálu spolupracovník ČRo v Maďarsku Gregor Martin Papucsek

Nejhlasitěji se proti duhového pochodu ozývá extrémní pravice, i v parlamentu, v tomto roce se k nim přidali někteří vládní poslanci křesťanských demokratů nebo vicepremiér, předseda křesťanských demokratů, který se proti podobným přehlídkám homosexuálů vyjadřuje běžně.

Podobné akce se v Budapešti organizují už řadu let. Letos v červenci to byl už 17. ročník.

Řádění antidemonstrantů vyvrcholilo před čtyřmi lety. Pochod šel přes známý bulvár, který policisté doslova ohradili kovovými kordony a tabulemi, ale na okrajích bulváru nechali místo pro odpůrce.

Těch tam bylo hojně. Házeli do pochodujících kameny, lahve, vajíčka, zapalovali policejní auta, bylo plno zraněných.

Od té doby policisté uzavírají široké okolí pochodu, aby protestující zůstaly mimo dolet kamenů a lahví.

Letos se jen v závěru pochodu extremisté porvali, ne ale s homosexuály, ale s policií.

Maďarská společnost není příliš tolerantní, přestože na prvním místě na žebříčku nechtěných sousedů jsou Romové.

V Praze začíná Prague Pride. Konzervativci protestují, podpořil je i prezident

Číst článek

Levicové a liberální strany, když byly u vlády, prosadily některé revoluční zákony. Například je možné registrované partnerství, soužití dvou lidí stejného pohlaví s podobnými právy jako každá jiná rodina. Zde se mluví nejvíce o dědické a majetkové záležitosti. Rezerva zůstala ještě se sňatkem nebo adopcí dětí.

Bohužel extremisté a netolerantní jsou vždy hlasitější, a nedá se říci, že policie je neutrální - ta by nejraději podobné akce zakázala, a říká, že četnými silami je na ulicích díky homosexuálům.

Proti tomu ale homosexuálové protestují a zdůrazňují, že policie je tam na jejich ochranu kvůli útokům výtržníků a fanatiků.

Pochody organizují výlučně občanská sdružení homosexuálů, leseb a jiných sexuálních menšin. Financují je z vlastních prostředků, sbírek, případně od zahraničních partnerských organizací.

Gregor Martin Papucsek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme