Maďarská továrna se přiznala k vypouštění radioaktivního jódu 131

Před několika dny až sedm evropských zemí registrovalo zvýšenou hladinu radioaktivních látek, až do dneška ale bylo záhadou, odkud se jód 131 dostal do ovzduší. Budapešťský institut vyrábějící izotopy dnes přiznal, že látka mohla uniknout kvůli poruše filtračního systému na komíně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radioaktivita | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Společnost už ze začátku roku registrovala zvýšený únik izotopu přes komín. Filtrační systém nefungoval normálně. Závada byla opravena, ale zřejmě ne dobře, protože únik jódu 131 zastaven nebyl.

Alarm firma nevyhlásila, protože nechtěla zbytečně vyvolávat paniku. Hodnoty radiace totiž zůstaly pod mírou, která zdraví ještě není škodlivá.

Přehrát

00:00 / 00:00

O únik jódu 131 z budapešťské výrobně izotopů se zajímal spolupracovník ČRo v Budapešti Gregor Martin Papucsek

Firma proto vylučuje, že by byla zodpovědná za zvýšenou hladinu radioaktivního jódu 131 až v sedmi evropských zemích, radiace se prý nemohla dostat na tolik stovek kilometrů daleko.

Inkriminovaný podnik se nachází v Budínských kopcích, kde je velký celek Ústředního výzkumného ústavu fyzikálního. Funguje tam malý atomový reaktor. Často se zde pořádají cvičení hasičů i zásahových jednotek.

V Maďarsku vyrábí mírně radioaktivní izotop jódu 131 potřebný pro léčení štítné žlázy výlučně tato společnost.

O záhadné radiaci poprvé informovala minulý pátek Mezinárodní agentura pro atomovou energii. Potvrdila, že nízké hladiny radiace zaregistrovaly Česko, Rakousko, Slovensko, Německo, Švédsko, Francie a Polsko.

Gregor Martin Papucsek, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme