Maďarská vláda chce znemožnit Gyurcsánymu založit vlastní frakci

Maďarský parlament urychleně projednává návrh zákona, který má znemožnit zakládání nových parlamentních klubů poslanci - přeběhlíky. Návrh, který by ještě více posílil moc vládní většiny, se nelíbí opozici ani expremiérovi Ferenci Gyurcsánymu. Právě on chtěl v nejbližší době novou parlamentní frakci založit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský parlament při schvalování nové ústavy

Maďarský parlament při schvalování nové ústavy | Foto: Laszlo Beliczay | Zdroj: ČTK

Expremiér Gyurcsány spolu s dalšími devíti poslanci před časem odešel od socialistů a založil si novou stranu s názvem Demokratická koalice. Podle současných pravidel musí ’odpadlíci’ půl roku prosedět v lavici nezávislých a teprve poté se mohou přidat k frakci jiné, nebo si založit novou, pokud jich je minimálně deset.

Půlroční období u nezávislých končí skupině kolem Gyurcsányho v polovině dubna, poté by si samostatný poslanecký klub mohli založit.

To by pro ně mělo výhodu jednak finanční, protože by na činnost dostali 200 milionů forintů, ale také by získali větší pravomoci při parlamentních rozpravách. Jako nezávislí poslanci totiž mohou vyjadřovat své názory jen v krátkém časovém limitu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový maďarský zákon o parlamentu přiblížil v Dopoledním Radiožurnálu spolupracovník ČRo v Budapešti Gregor Martin Papucsek

Protože by se v tomto případě jednalo o frakci opoziční, vláda by proti sobě v parlamentu měla namísto tří opozičních protivníků čtyři. Tomu se změnou zákona snaží zabránit.

Podle navrhovaných nových pravidel by si svůj parlamentní klub nemohly založit polické strany, které nekandidovaly v parlamentních volbách, ale vznikly po odchodu přeběhlíků z jiných politických stran. Vládní většina argumentuje tím, že nemají mandát od voličů.

Možnost přestupu z jedné frakce do druhé po půlroční lhůtě u nezávislých ale zůstane zachována i nadále.

„Je tak jednoznačné, že celá změna je namířená proti Gyurcsányho skupině,“ poznamenává náš spolupracovník v Budapešti Gregor Martin Papucsek.

Gregor Martin Papucsek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme