Maďarská vláda chystá reformu stravenek

O budoucnosti stravenek se vedou velké diskuze nejen v Česku, ale také v Maďarsku. Tam ovšem neřeší, zda je zachovat, ale jak zaměstnancům tyto výhody poskytovat. Na trh teplé i studené kuchyně totiž vstoupil maďarský stát a odstranil francouzskou konkurenci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stravenky | Foto: Jan Rosenauer

Za poukázky zaměstnanci v současnosti dostanou měsíčně teplou stravu v hodnotě 1200 až 1300 forintů a příspěvek na studenou stravu 500 až 600 forintů.

Stát ovšem chystá v systému zaměstnaneckých benefitů velké změny, které povedou mimo jiné ke zrušení těchto klasických stravenek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovníkem Radiožurnálu v Budapešti Gregor Martin Papucsek přibližuje budoucnost maďarských stravenek

Podle plánu vlády, který by měl platit od 1. ledna příštího roku, zaměstnanec totiž místo poukázek obdrží elektronickou kartu. Na tu mu zaměstnavatel převede peníze na stravu.

Na místo tří francouzských firem, které měly dosud stravenky na starosti, bude tedy služby poskytovat jen jediná státní firma.

Příspěvky nejen na stravu

Na chystaných změnách vydělá nejen stát, ale také výrobci plastových karet a banky, které budou peníze pro zaměstnance spravovat.

Maďarské stravenky, takzvané cafeterie, v sobě navíc zahrnují nejen příspěvek na stravování, ale také další dávky nad rámec mzdy.

Jedná se konkrétně o příspěvek na rekreaci ve výši téměř 30 tisíc korun ročně nebo případnou podporu na bydlení ve výši 2 tisíc korun měsíčně. Také ty budou nově vypláceny jen na kartu.

Nemalé peníze na jediné kartě pak bude moct pracovník použít podle vlastního uvážení.

Odbory ovšem upozorňují, že nejde o součást mzdy a zaměstnavatel proto není povinen nejrůznější výhody zaměstnancům vyplácet.

Gregor Martin Papucsek, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme