Maďarská vláda má kontrolu nad obsahem zpravodajství

Maďarský parlament schválil další část kontroverzního balíku rozsáhlé mediální reformy. Dokument má podle vlády nastolit čisté poměry v mediálním světě. Opozice a velká část tisku, dokonce i mezinárodní novinářské organizace však konstatují, že jde o zásadní omezování svobody tisku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nábřeží

Nábřeží | Foto: Gregor Martin Papucsek

Nově bude nad všemi médii, včetně internetových blogů, dohlížet velká mediální rada. V jejím čele stojí premiérem jmenována osoba na 9 let. V mediální radě jsou navíc výhradně delegáti vládních stran. Novinářskou obec navíc pobuřují možné nadhodnocené pokuty jak pro elektronická, tak i pro tištěná a internetová média.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci sleduje budapešťský spolupracovník Českého rozhlasu Gregor Martin Papucsek

„Zákon nově umožňuje odkrýt novinářský zdroj. Novinář si ho proto už nemůže nechat jen pro sebe. V redakcích navíc nově mohou probíhat prohlídky na příkaz rady. Bude také možné vytvářet kopie novinářských poznámek a tak dále,“ popisuje nejradikálnější změny budapešťský spolupracovník Českého rozhlasu Gregor Martin Papucsek.

„Dvaceti procenty se navíc omezuje množství kriminálních zpráv, aby to lidi příliš neiritovalo a neznepokojovalo. Zákonem se také zvyšuje poměr původní maďarské hudby, zvyšuje se poměr reklamy ve veřejnoprávních médiích, aby měly vyšší zisky,“ dodává zpravodaj.

V rámci mediálních protestů se dnes ráno stalo něco výjimečného, veřejnoprávní rozhlas přerušil vysílání na celou minutu. Moderátor 180 minutového publicistické proudu Attila Mong přesně o šesté hodině patnácté minutě oznámil, že v noci parlament schválil mediální zákon, a jelikož nemá možnost připojovat ke zprávě názor, proto následuje minuta ticha.

Gregor Martin Papucsek, Ondřej Černý, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme