Maďarská vláda má kontrolu nad obsahem zpravodajství
Maďarský parlament schválil další část kontroverzního balíku rozsáhlé mediální reformy. Dokument má podle vlády nastolit čisté poměry v mediálním světě. Opozice a velká část tisku, dokonce i mezinárodní novinářské organizace však konstatují, že jde o zásadní omezování svobody tisku.
Nově bude nad všemi médii, včetně internetových blogů, dohlížet velká mediální rada. V jejím čele stojí premiérem jmenována osoba na 9 let. V mediální radě jsou navíc výhradně delegáti vládních stran. Novinářskou obec navíc pobuřují možné nadhodnocené pokuty jak pro elektronická, tak i pro tištěná a internetová média.
Situaci sleduje budapešťský spolupracovník Českého rozhlasu Gregor Martin Papucsek
„Zákon nově umožňuje odkrýt novinářský zdroj. Novinář si ho proto už nemůže nechat jen pro sebe. V redakcích navíc nově mohou probíhat prohlídky na příkaz rady. Bude také možné vytvářet kopie novinářských poznámek a tak dále,“ popisuje nejradikálnější změny budapešťský spolupracovník Českého rozhlasu Gregor Martin Papucsek.
„Dvaceti procenty se navíc omezuje množství kriminálních zpráv, aby to lidi příliš neiritovalo a neznepokojovalo. Zákonem se také zvyšuje poměr původní maďarské hudby, zvyšuje se poměr reklamy ve veřejnoprávních médiích, aby měly vyšší zisky,“ dodává zpravodaj.
V rámci mediálních protestů se dnes ráno stalo něco výjimečného, veřejnoprávní rozhlas přerušil vysílání na celou minutu. Moderátor 180 minutového publicistické proudu Attila Mong přesně o šesté hodině patnácté minutě oznámil, že v noci parlament schválil mediální zákon, a jelikož nemá možnost připojovat ke zprávě názor, proto následuje minuta ticha.