Maďarská vláda naznačila, že změní kontroverzní zákony, které kritizuje EU

Všechny evropské výtky vůči krokům nové maďarské vlády budou rychle a jednoduše vyřešeny. V Evropském parlamentu ve Štrasburku to prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán. Reagoval tak na právní kroky, které Brusel vůči Maďarsku zahájil kvůli některým kontroverzním zákonům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský premiér Viktor Orbán při vystoupení v Evropském parlamentu | Zdroj: Reuters

Viktor Orbán se s europoslanci zdvořile pozdravil, ale jinak většinou trval na svém. Jeho vláda prý Maďarsko převzala na pokraji kolapsu.

Během posledních 18 měsíců ale nastartovala skutečnou národní obnovu. A dostala zemi z katastrofy, do které ji uvrhla levice.

Orbán ale zároveň připustil, že je ochoten o výtkách Evropské komise jednat. Takový postoj maďarské vlády už předtím oznámil i předseda Komise José Manuel Barroso.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění v Evropském parlamentu sledoval zvláštní zpravodaj ČRo Ondřej Houska

„Premiér Orbán mi dnes napsal, že je připraven zákony změnit. Chce také s Komisí spolupracovat, aby se vše vyřešilo,“ prohlásil Barroso.

Viktor Orbán podle řady europoslanců mění Maďarsko směrem k autoritativnímu režimu. Snaží se prý omezit svobodu slova a potlačit opozici i nezávislé soudnictví. Přirovnávají ho ke kubánskému Fidelu Castrovi a venezuelskému Hugo Chávézovi.

Šéf evropských Zelených Daniel Cohn-Bendit prohlásil, že Orbán pošlapává základní lidská práva.

„Proč se v Maďarsku bojí bezdomovci, intelektuálové i mí židovští známí? Proč je duch vaší nové ústavy duchem Maďarska minulosti, ze kterého jde strach? Pane Orbáne, i když máte většinu, tak menšiny mají právo, aby se ve vaší zemi nemusely bát," vykřikoval emotivně Cohn-Bendit.

Lídr evropských sociálních demokratů Hannes Swoboda dal Orbána do kontrastu se zesnulým českým prezidentem Václavem Havlem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Ozvěn dne byli europoslanec za ČSSD Libor Rouček a europoslanec za ODS Evžen Tošenovský

„Orbána a Havla dělí celé světy. A já dávám přednost světu Václava Havla,“ oznámil Swoboda. Premiér Orbán v reakci na to jen zopakoval, že Maďarsko je demokratickou zemí a jeho vláda evropské hodnoty dodržuje. Dá se ale čekat, že Budapešť nakonec bude muset alespoň částečně ustoupit.

„Mnohé věci se nám nemusí líbit v tom, jak Maďarsko postupuje. Ten problém je možná i hlubší. Maďarsko má svůj zvolený parlament, evropský parlament není nadřazeným parlamentem a je to trochu i taková zkouška pro Evropský parlament, jak se s takovou situací vypořádat. Teď je na řadě Komise s maďarským premiérem, jak budou situaci řešit. Parlament je spíš dohlížející a diskutující,“ říká europoslanec za ODS Evžen Tošenovský.

Komise trvá na svém

Komise dala jasně najevo, že je rozhodnuta trvat na svém. To pro Maďarsko potenciálně znamená žalobu k nejvyššímu evropskému soudu a riziko vysokých pokut. Bez změny zákona o centrální bance navíc Maďarsko nemůže dostat půjčku od Mezinárodního měnového fondu, kterou teď naléhavě potřebuje.

Řadě europoslanců ale ani takové ústupky stačit nebudou. Hlavně podle liberálů a socialistů by měla Komise vůči Budapešti navrhnout tvrdé sankce. Chtějí, aby Maďarsko přišlo o právo hlasovat při jednáních v evropských institucích.

Evropská komise zahájila vůči Maďarsku právní kroky kvůli údajnému omezení nezávislosti maďarské centrální banky, úřadu na ochranu dat a také povinnému odchodu některých soudců do důchodu.

Ondřej Houska, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme