Maďarská vláda omezila pravomoci ústavního soudu

Pravomoci, které měl maďarský ústavní soud, považovala většina poslanců zřejmě za zbytečně velké. Dnes totiž odhlasovali jejich omezení. Strany vládní koalice tímto krokem zabrání do budoucna ústavním soudcům, aby zasahovali do úsporných opatření, která prosazuje kabinet premiéra Viktora Orbána.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský parlament v Budapešti

Maďarský parlament v Budapešti | Foto: Jirka Malina

Více než dvoutřetinová maďarská vládní většina se odhodlala na změnu ústavy poté, co ústavní soud nedávno prohlásil 98procentní zdanění částky, kterou vzali státní zaměstnanci jako odstupné, za protiústavní a zákon úplně zrušil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Papuc.mp3

Parlament mezitím schválil celou řadu sporných zákonů, mezi nimi zákon o přesměrování odvodů původně pro soukromé penzijní fondy, tedy do takzvaného druhého pilíře, do státního penzijního systému.

Podle vlády tehdy hrozilo, že ústavní soud zruší i tyto zákony, což by zlikvidovalo celý rozpočet na příští rok. Ústavní soud už tak nemá možnost zkoumat záležitosti finančního a rozpočtového charakteru. Jde o výrazné okleštění sil, které mají být protiváhou vládní moci.

Krok vlády vyvolává ostrou kritiku ze strany odborné veřejnosti a opozice. Podle ní to ohrožuje ústavní demokracii v zemi.

Opoziční politici poukazují na to, že vše, co by mohlo být protiváhou dvoutřetinové moci, dostalo další varování.

Bývalý maďarský prezident Lászlo Sólyom, který byl prvním předsedou ústavního soudu, označil za nepřípustné jakékoli omezování pravomoci ústavního soudu a o cestě, na kterou nastoupila vláda pod vedením Viktora Orbána jako o takové, co vede dolů z kopce.

Vláda tvrdí, že chce konečně nastolit pořádek a lidem dopřát po osmi letech vládnutí socialistů.

Gregor Martin Papucsek, Katarína Brezovská, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme