Maďarská vláda slavila v Opeře, dav ji proklínal na ulici

V Budapešti skončila včera pozdě večer demonstrace proti vládě a nové ústavě bez incidentů. Akci svolala občanská sdružení a opoziční politické strany kromě extrémní pravice. Bylo to dosud největší vystoupení proti Orbánově vládě po jejím nástupu k moci loni na jaře.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďaři protestují proti nové ústavě před Operou, kde ji politická reprezentace oslavuje

Maďaři protestují proti nové ústavě před Operou, kde ji politická reprezentace oslavuje | Zdroj: Reuters

Na Andrássyho bulváru bylo večer o půl šesté ještě málo lidí, ale cestu uzavřela policie už dávno. Proto bilo do očí, že někdo zapomněl vypnout semafory, a ty střídaly světla, jako kdyby tam byl nějaký provoz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci před budapešťskou Operou sledoval zpravodaj Českého rozhlasu Gregor Martin Papucsek

Paní Éva, důchodkyně a bývalá úřednice, si stěžuje, že volit šla minulý rok s tím, že má svou republiku. Pak se ale sotva otočila a republika zmizela.

„Orbáne, zmiz!” to byla nejčastější výzva, kterou skandoval více než desetitisícový dav toužící po odchodu vlády a zachování republiky. Tatáž hesla zazněla i během pouličních nepokojů před pár lety avšak z úst mnohem větší masy, která požadovala odchod tehdejšího premiéra Gyurcsányho.

Řečníci na pódiu tvrdili, že nová ústava země podkopává republiku a vede k diktatuře jedné strany.

Zdvihnutý prostředík, Opera v pozadí | Foto: Gregor Martin Papucsek

Odpovědět jim ale neměl kdo, protože přes tisíc představitelů státu, kulturního i společenského života oslavovalo v Opeře právě novou ústavu v rámci galaprogramu. Na ulici je pak chránily před případnými útoky posílené policejní jednotky, které však zasahovat nemusely.

V davu byli i protidemonstranti. Poznat se dali podle toho, že nadávali skupině demonstrujících nejen hrubými slovy, ale také je obviňovali, že je najali komunisti. Vznikaly i slušné hádky a strkání. Vše však záhy utichalo.

Bývalý televizák Gergely Bártfay odpověděl na provokační otázku Českého rozhlasu, proč zde nejsou statisíce lidí jako za předchozí vlády: „V Maďarsku je bohužel taková historická zkušenost, že pravicoví extremisté dokáží mobilizovat své přívržence, jak liberální a demokratická opozice.”

Na pódiu řečnil i šéf nového širokého hnutí Solidarita Péter Konya, který chce žít v takové republice, kde není třeba držet hladovku na ochranu svobody tisku.

Recyklace demonstračních hesel

Na adresu premiéra Orbána se snášely další tituly a nadávky. Jednou, recyklovanou z událostí před čtyřmi lety, je i "vlastizrádce". Nadávky však byly určené všem, kteří oslavovali uvnitř v Opeře. Organizátoři galaprogramu však evidentně chtěli ulici unavit.

Po třech hodinách na ulici zůstalo jen asi dvoutisícové tvrdé jádro, které chtělo dovnitř, do Opery. Politiky volalo ven i je posílalo do teplejších krajů. Chvíli to vypadalo dost hrozivě, ale přijely nové policejní posily a seřadily se těsně u davu.

Rozhořčený požárník: To byl mejdan pro batolata | Foto: Gregor Martin Papucsek

Požárník, stojící opodál, byl evidentně hluboce zklamán. Byl to podle něj pouze "mejdan" pro batolata. Nechtěl sice konflikt s policií, ale tohle také není podle něj řešení.

Určité řešení však měl rozhořčený starší pán, který vypadal, že má trochu pod čepicí: „Je sem třeba vrátit kádárovský režim, všechno bude vyřešené. Neboť nedávno se křičelo, že má zmizet Gyurcsány, nyní že má zmizet Orbán. Kdo bude následující?”

To je však jen taková řečnická otázka, během níž bočním východem odchází z Opery i sám premiér, jehož odchod z politické scény si žádalo 10 - 20 tisíc lidí a který má jak na Andrássyho bulváru, tak i na politické cestě stále zelenou ...

Gregor Martin Papucsek, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme