Maďarského exministra Biszkua budou soudit za střelbu do lidí v roce 1956

Čím je pro Čechy a Slováky rok 1968, tím je pro Maďary letopočet - 1956. Jejich tehdejší snaha o demokratizaci společnosti a omezení vlivu Sovětského svazu - skončila masakrem civilistů. Počet obětí se dodnes jen odhaduje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budapešť byla zapsaná do seznamu UNESCO už v roce 1987 | Foto: Jaroslav Skalický

O život přišly tisíce lidí, spekuluje se ale o řádově vyšších číslech. A maďarské úřady zadržely právě dnes muže, který je prý za mnoho těchto úmrtí zodpovědný. Bývalého komunistického politika, dlouholetého ministra vnitra Bélu Biszkua.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Čr Gregor Martin Papucsek informoval v Ozvěnách dne, že bývalý komunistický předák Béla Biszku je podezřelý ze spáchání válečných zločinů při krvavém potlačení protisovětského povstání v roce 1956

Čelí obvinění z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Prokurátor tak klasifikoval střílení do davu v Budapešti a městě Salgotarjan v prosinci 1956, tedy už po potlačení revoluce tanky tehdejší Sovětské armády.

Biszku byl jedním z politiků, kteří dali k masakru příkaz. Byl představitelem nové, Rusy instalované Maďarské socialistické strany. Při těchto střelbách zemřelo 51 lidí a za vraždy by mohl být teoreticky odsouzen k doživotnímu trestu.

Je však třeba vzít v úvahu i jeho vysoký věk, má více než 90 let a z tehdejších vůdců žije už jen jako jediný.

Biszku byl v letech 1957-1961 ministrem vnitra a je prvním z členů Moskvou podporovaného maďarského vedení té doby, který má být v této souvislosti s krvavými událostmi stíhán. Ve čtvrtek mu bude 91 let.

Maďarská společnost je v této otázce, stejně jako u nedávných příkazů nacistických zločinců, rozdělená. Někteří jsou pro potrestání, podle jiných by tito lidé souzeni být neměli právě s ohledem na jejich velmi vysoký věk.

Současná vláda tvrdí, že v maďarské společnosti je poněkud větší shovívavost ke komunistické totalitě než k nacistické. A nepovažuje to za správné. A právě tento případ by měl být precedentem, že totality se mají posuzovat stejným měřítkem.

Milan Kopp, Gregor Martin Papucsek, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme