Maďarsko a Slovensko si připomenou 90. výročí Trianonské smlouvy

V Maďarsku, ale také v sousedních státech, si dnes připomínají devadesáté výročí Trianonské mírové smlouvy. Dohoda definitivně skoncovala s Rakousko-Uherskou monarchii, vedla k rozpadu Uherska a k tomu, že v nástupnických státech se tak octly tři miliony Maďarů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budapešť - Královský palác (levý břeh Dunaje, Budín) | Foto: europa.eu

Pro maďarský národ je to dodnes tragická událost, což konstatuje i úplně nový zákon, který vstupuje v platnost právě dnes. Trianonské trauma uzákonil parlament tento týden. Prezident už zákon podepsal.

Večerní slavnostní, přesněji řečeno smuteční, zasedání bude krátké. Promluví na něm pouze prezident László Sólyom a jeden katolický biskup.Opoziční socialistická strana zasedání bojkotuje, protože vládní většina jí neumožnila vyjádřit stanovisko. V průběhu dnešního dne i zítřka budou po celém Maďarsku probíhat vzpomínkové akce. Extrémisti plánují tradiční pochod k ambasádám Rumunska a Slovenska.

V Komárně si Trianonské výročí připomenou Slováci i Maďaři.

Slovenští nacionalisté vykládají podpis Trianonské smlouvy jako den, kdy se Slováci konečně vymanili z uherského područí.

Do Komárna dnes míří šéf Slovenské národní strany Ján Slota i premiér Robert Fico. Slota chce ve městě zanechat památník Trianonu, město Komárno ale popírá, že by mu na něj dalo povolení.

Do Komárna si Trianon přijedou připomenout i maďarská sdružení. Podle nepotvrzených informací mají dorazit i pravicoví extremisté z Hnutí za lepší Maďarsko - JOBBIK.

Gregor Martin Papucsek, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme