Maďarsko bojuje s největší ekologickou katastrofou v dějinách země

U západomaďarského města Ajka, severně od Balatonu, se po vydatných deštích protrhla hráz odkalovací laguny u velké hliníkárny. Červený kal pak zaplavil několik okolních obcí. Vláda v oblasti vyhlásila stav ohrožení. Po dopolední zprávě, že se na oblast valí další dávka kontaminovaného bahna, propukla v okolí havárie panika.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nebezpečné červené bláto zaplavilo několik obcí na západě Maďarska

Nebezpečné červené bláto zaplavilo několik obcí na západě Maďarska | Zdroj: ČTK

Jak v Ozvěnách dne přiblížil spolupracovník ČRo v Maďarsku Gregor Martin Papucsek, vedení záchranných jednotek sice dementovalo další protržení hráze, ale panika, která vypukla asi hodinu před polednem, svědčí o napjaté situaci v celém regionu.

V pondělí vyteklo z nádrže až milion kubických metrů červeného bahna, které vzniká při výrobě kysličníku hlinitého. Čtyři lidé zahynuli, dalších sedm je nezvěstných. Bahno odplavilo i auta, zničilo domy, z domovů vyhnalo tisíce obyvatel.

Nyní podle Papucska hrozí, že toxický kal, který obsahuje těžké kovy, například olovo, dosáhne přes místní říčku i rameno Dunaje. Záchranáři se snaží ekologický dopad havárie snížit. Snaží se bahno neutralizovat obrovským množstvím sádry a také ředit vodou.


Zvětšit mapu

Gregor Martin Papucsek, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme