Maďarsko bojuje s největší ekologickou katastrofou v dějinách země

U západomaďarského města Ajka, severně od Balatonu, se po vydatných deštích protrhla hráz odkalovací laguny u velké hliníkárny. Červený kal pak zaplavil několik okolních obcí. Vláda v oblasti vyhlásila stav ohrožení. Po dopolední zprávě, že se na oblast valí další dávka kontaminovaného bahna, propukla v okolí havárie panika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nebezpečné červené bláto zaplavilo několik obcí na západě Maďarska | Foto: ČTK/AP

Jak v Ozvěnách dne přiblížil spolupracovník ČRo v Maďarsku Gregor Martin Papucsek, vedení záchranných jednotek sice dementovalo další protržení hráze, ale panika, která vypukla asi hodinu před polednem, svědčí o napjaté situaci v celém regionu.

V pondělí vyteklo z nádrže až milion kubických metrů červeného bahna, které vzniká při výrobě kysličníku hlinitého. Čtyři lidé zahynuli, dalších sedm je nezvěstných. Bahno odplavilo i auta, zničilo domy, z domovů vyhnalo tisíce obyvatel.

Nyní podle Papucska hrozí, že toxický kal, který obsahuje těžké kovy, například olovo, dosáhne přes místní říčku i rameno Dunaje. Záchranáři se snaží ekologický dopad havárie snížit. Snaží se bahno neutralizovat obrovským množstvím sádry a také ředit vodou.


Zvětšit mapu

Gregor Martin Papucsek, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme