Maďarská opozice hledá společného kandidáta na primátora Budapešti, Jobbik se zatím nezapojil

V maďarském hlavním městě v pondělí začaly primárky, z nichž by měl podle plánu opozičních stran vzejít jednotný kandidát do podzimních voleb budapešťského primátora. Vítěz hlasování pak vyzve dlouholetého primátora Istvána Tarlóse z vládní strany Fidesz, uvedla agentura MTI.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na budovu maďarského parlamentu v Budapešti | Foto: Giuseppe Romano | Zdroj: Flickr.com | CC BY 2.0

V prvním kole primárek, které končí 3. února, se utkávají socialista Csaba Horváth a Gergely Karácsony ze strany Dialog za Maďarsko (Párbeszéd).

Maďaři znovu vyšli do ulic. Vláda premiéra Orbána dál odmítá jednat o požadavcích odborů

Číst článek

Registrovaní voliči mohou vyjádřit své preference na 33 místech v Budapešti, ale také elektronicky. Soupeři si již vzájemně přislíbili podporu do dalšího volebního klání.

Ve druhém kole primárek se vítěz právě započatého klání utká s nezávislými kandidáty, z nichž jsou největší šance připisovány mediálnímu poradci Róbertu Puzsérovi. Ten kandiduje s podporou strany Politika může být jiná (LMP).

Současný primátor István Tarlós vládne v Budapešti od roku 2010 a je v pořadí teprve druhým politikem na tomto významném postu. Účast ve volbách potvrdil už loni, bude mít opět podporu vládní strany Fidesz.

Zapojí se i Jobbik?

Opozice zmiňuje potřebu shodnout se na společném postupu před říjnovými komunálními volbami již od začátku současné vlny protivládních protestů, která začala loni v prosinci a opozici do jisté míry sjednotila.

Přetrvávají však otazníky nad tím, zda se do předvolební opoziční spolupráce a primárek zapojí i pravicová strana Jobbik, kterou s levicovými a liberálními stranami kromě snahy porazit současného primátora jinak mnoho nespojuje. Strana zatím vlastního kandidáta nepostavila.

Starostové se v Maďarsku volí v přímé volbě, která je nezávislá na volbách do obecních zastupitelstev. Teoreticky se tak může stát, že vítězný primátor bude během svého funkčního období čelit městské radě, která bude vůči němu v opozici.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme