Příslib hospodářského růstu i podpora maďarských rodin. Viktor Orbán přednesl svůj výroční projev

Maďarský premiér Viktor Orbán během svého projevu | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

Maďarský premiér Viktor Orbán v nedělním výročním projevu o stavu země přislíbil pokračování hospodářského růstu a zároveň ohlásil plán daňových úlev a finanční podpory pro rodiny s dětmi. Informovala o tom agentura Reuters. Opozice mezitím uspořádala demonstraci na Budínském hradě, aby upozornila na ohrožení demokracie v Maďarsku.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Orbánova vláda vystupuje tvrdě proti přijímání běženců a migrantů. Opozici, která proti němu v neděli uspořádala demonstraci, nazval bandou proimigračních politiků řízených americkým finančníkem maďarského původu Georgem Sorosem a unijními byrokraty. Brusel pak přirovnal k pevnosti nového internacionalismu a imigraci za nástroj tohoto internacionalismu.

Maďaři znovu vyšli do ulic. Vláda premiéra Orbána dál odmítá jednat o požadavcích odborů

Číst článek

Premiér také prohlásil, že politika a hospodářská situace jdou vždy ruku v ruce a že úspěch nikdy není dílem náhody. Tvrdil, že když v roce 2010 převzal po socialistické vládě vedení země, byly spotřebovány veškeré rezervy a nad Maďarskem se vznášela hrozba šedivé budoucnosti.

„Maďarsko potřebovalo více než jen krizovou správu, potřebovalo kompletní obnovu a nový směr,“ prohlásil a podotkl, že následný hospodářský růst i fakt, že si jeho vláda od roku 2010 drží v parlamentu ústavní většinu, si Maďaři museli tvrdě odpracovat.

Maďarská vláda chce podle premiéra hospodářský růst v příštích letech udržet nejméně dva procentní body nad průměrem Evropské unie, a to i přes očekávané zpomalení světové ekonomiky.

Opoziční protesty proti maďarskému premiérovi | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

Orbán rovněž ohlásil sérii daňových a finančních benefitů, které pomohou rodinám s dětmi. Rodiny s nejméně dvěma potomky získají možnost dotovaných půjček k pořízení bydlení či příspěvků na nákup většího rodinného vozu. Žena, která bude vychovávat nejméně čtyři děti, bude osvobozena od daně z příjmu.

„V Evropě se rodí méně a méně dětí. Odpovědí Západu je přistěhovalectví. Za každé chybějící dítě přijde nové a čísla budou zase v pořádku. My ale o čísla nestojíme, my potřebujeme maďarské děti,“ řekl premiér.

„Tohle je naše odpověď Maďarům, ne přistěhovalectví,“ dodal k chystanému podpůrnému programu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme