Maďarsko by mohla trápit inflace

Maďarsko sice pokročilo směrem k makroekonomické stabilitě a snížilo deficit běžného účtu, obavy Evropské komise však vzbuzuje narůstající inflace. Komise v letošní hodnotící zprávě Maďarsko chválí zejména za pokrok v restrukturalizaci a reformě státní správy, ale vytýká mu nedostatečný dohled nad penzijními fondy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarsko je podle zprávy o pokroku v přípravě na vstup do EU „fungující tržní ekonomikou a mělo by se vyrovnat s konkurenčními tlaky a tržními silami uvnitř unie v blízké době, pokud zůstane na vytyčené cestě reforem“.

Země má fungující právní systém, rozvinutou infrastrukturu a pokročila v restrukturalizaci podniků. Zpráva dále oceňuje silný růst počtu nových podniků, zejména těch podporovaných přímými zahraničními investicemi. Kromě rostoucích spotřebitelských cen však komise upozorňuje také na nedostatečně konsolidované veřejné finance. Dále zdůrazňuje potřebu zesíleného dohledu nad finančním sektorem, zejména nad penzijními fondy.

Přestože nezaměstnanost v Maďarsku klesá, přetrvávají významné regionální rozdíly a nedostatek kvalifikovaných pracovníků v rychle rostoucích sektorech ekonomiky. Zpráva také vybízí ke zvýšení mobility pracovní síly.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme