Čínskou vakcína Sinopharm schválily maďarské úřady. Orbán chce do soboty uzavřít s firmou smlouvu

Maďarské regulační úřady schválily k použití vakcínu proti covidu-19 od čínského výrobce Sinopharm. Oznámila to v pátek šéfka maďarských zdravotnických úřadů Cecilia Müllerová. Maďarský premiér Viktor Orbán předtím uvedl, že Budapešť může již v pátek nebo v sobotu s čínskou firmou podepsat dohodu o nákupu vakcín, informovala agentura Reuters.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínská vakcína Sinopharm

Čínská vakcína Sinopharm | Foto: Marko Djurica | Zdroj: Reuters

Orbán odkázal na Srbsko, které minulý týden jako první evropská země začalo s hromadným očkováním čínskou vakcínou; od Sinopharmu Bělehrad dosud obdržel milion dávek.

Maďarsko uzavřelo kontrakt na nákup ‚velkého množství‘ vakcíny Sputnik V. Dorazí ve třech etapách

Číst článek

Maďarsko již minulý týden nakoupilo ruskou očkovací látku Sputnik V a oznámilo i jednání s čínským výrobcem. Budapešť může dohodu se Sinopharmem podepsat okamžitě, jelikož má v čínský přípravek největší důvěru, uvedl Orbán. S jeho pomocí by pak mohlo Maďarsko naočkovat do března až 1,7 milionu lidí.

„Číňané mají s tímto virem nejdelší zkušenost, takže jsou nejspíš nejlépe informovaní,“ zdůvodnil Orbán svou důvěru v čínskou očkovací látku.

Váhavost Evropské unie?

Maďarko se podobně jako ostatní země Evropské unie potýká s nedostatkem vakcín. Šéf Orbánova kabinetu dříve vysvětloval, že je maďarská vláda nucena hledat vlastní zdroje pro hromadné očkování proti covidu-19, a to kvůli váhavosti Evropské komise.

V Maďarsku, které má 9,8 milionu obyvatel, bylo podle vládních údajů doposud očkováno přes 161 000 lidí vakcínami od Pfizeru a Moderny. Masové vakcinaci brání nedostatečné množství očkovacích látek přicházejících přes Evropskou unii, uvedl Orbánův mluvčí.

Maďarsko hledá vlastní zdroje vakcín. Předběžně schválilo AstraZenecu a Sputnik V

Číst článek

Brusel naopak vyzývá, aby unijní státy při nákupu vakcín postupovaly společně, a to i přesto, že kvůli problémům s nedostatkem vakcín začínají některé evropské země a regiony omezovat očkování nových zájemců. Evropská komise s firmami, které mají s Evropskou unií uzavřené smlouvy o dodávkách vakcín, tvrdě vyjednává o dodržení dohod.

Očkování sportovců

Maďarsko i Srbsko v pátek rovněž začaly s očkováním sportovců, kteří by se mohli kvalifikovat na letošní letní olympijské hry v Tokiu či zimní olympiádu v roce 2022. Sportovní událost se měla konat v Tokiu již loni, kvůli pandemii však byly odložena.

Kvůli nepolevující nákaze zatím není jasné, v jaké podobě a jestli vůbec se bude konat letos.

Maďarský olympijský výbor uvedl, že vybral k očkování 868 sportovců; vakcinace je dobrovolná. Šéf Mezinárodního olympijského výboru (IOC) Thomas Bach ve středu sdělil, že organizace nesouhlasí s tím, aby očkovací látku dostali sportovci dříve než lidé v rizikových skupinách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme