Evropská komise zahájila s Maďarskem řízení kvůli právnímu státu. Hrozí mu odebrání dotací

Evropská komise ve středu formálně zahájila s Maďarskem řízení, v jehož rámci mu může také odebrat část dotací z rozpočtu Evropské unie kvůli porušování principů právního státu. Oznámila to místopředsedkyně komise Věra Jourová. Unijní exekutiva totiž v Maďarsku zjistila prohřešky, které mohou ohrozit řádné rozdělování společných peněz.

Brusel (Aktualizováno: 13:05 27. 4. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Orbán

Viktor Orbán | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

Komise tak vůbec poprvé sáhla k využití nového mechanismu chránícího unijní rozpočet před korupcí, střety zájmů či podvody.

Evropská unie přes odpor Maďarska a Polska přijala pravidla předloni a europoslanci dlouhodobě vyzývali k jejich rychlému uplatnění.

Evropská komise zahájí disciplinární řízení s Maďarskem. Krok souvisí i s podezřením na korupci

Číst článek

Brusel však z politických důvodů nechtěl řízení spustit před maďarskými parlamentními volbami, které se konaly začátkem dubna. V nich s převahou zvítězil dosavadní premiér Viktor Orbán, jehož vládě Evropská unie dlouhodobě vyčítá omezování nezávislosti justičních orgánů, plurality médií či občanské společnosti.

„Maďarsko bude muset odpovědět na naše obavy a navrhnout nápravná opatření,“ uvedla Jourová, podle níž komise do Budapešti poslala dopis, v němž dala Maďarsku čas na nápravu.

Pokud by Budapešť problémy nevyřešila, může Evropská komise navrhnout odebrání části unijních fondů. Toto opatření by musela schválit kvalifikovaná většina členských zemí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme