Evropská komise dala Maďarsku dva měsíce na změnu sporného zákona. Hrozí mu finanční postih

Evropská komise dala ve čtvrtek Maďarsku dva měsíce na změnu zákona o financování nevládních organizací, který podle loňského verdiktu Soudního dvora Evropské unie porušuje unijní předpisy. Pokud se vláda premiéra Viktora Orbána soudnímu rozhodnutí nepodrobí, čeká Maďarsko finanční postih. Informovaly o tom světové agentury.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise dala ve čtvrtek Maďarsku dva měsíce na změnu zákona o financování nevládních organizací, který podle loňského verdiktu Soudního dvora Evropské unie porušuje unijní předpisy (ilustrační foto) | Foto: Hermann | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Maďarsko v roce 2017 zpřísnilo dohled nad organizacemi financovanými ze zahraničí. Ty, jejichž roční příspěvek překročí 7,2 milionu forintů (546 000 Kč), se musejí povinně registrovat a také zveřejňovat podrobnosti o svých dárcích.

Maďarský zákon o nevládních organizacích je protiprávní, rozhodl soud. Zavádí nezdůvodněná omezení

Číst článek

Dotčené spolky musejí rovněž na webových stránkách výslovně uvádět, že jsou „organizacemi podporovanými ze zahraničí“.

Unijní soud však konstatoval, že se jedná o „diskriminační a neodůvodněné omezení“, které je v rozporu se základními právy včetně ochrany osobních údajů či svobody sdružování.

„Evropský soudní dvůr byl jednoznačný - maďarskou vládou uvalená omezení na financování organizací občanské společnosti nejsou v souladu s právem Evropské unie,“ citovala místopředsedkyni Evropské komise Věru Jourovou agentura DPA.

Komise zažalovala Maďarsko kvůli ‚stop Soros‘. Budapešť má nová pravidla do dvou měsíců vysvětlit

Číst článek

Nevládní organizace jsou podle eurokomisařky nepostradatelnou součástí demokracie. „Musíme je podporovat, nikoliv je potlačovat,“ dodala. Komise má v Evropské unii na starosti dohled nad dodržováním evropského práva.

Podle DPA je nově zahájené řízení s Budapeští znamením toho, že komise ztrácí se středoevropskou zemí trpělivost. Evropská komise v uplynulých letech podala na Maďarsko několik žalob, kterým unijní soud vyhověl. Týkaly se zejména azylové a migrační politiky.

Mnoho maďarských nevládních organizací, na které se vládní restrikce vztahují, je odmítá respektovat, protože považují příslušný zákon za protiústavní. Úřady za to doposud žádnou nepotrestaly.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme