Maďarský zákon zakazující zobrazování homosexuality mladším 18 let vešel v platnost
V Maďarsku začíná platit zákon zakazující informování o homosexualitě na školách. Podle maďarského premiéra Viktora Orbána má nařízení ochránit tradiční rodinu. Zákon kritizují aktivisté i představitelé Evropské unie. Podle většiny europoslanců a některých představitelů států Evropské unie totiž Maďarsko porušuje principy právního státu.
V Maďarsku od středy platí zákon zakazující šíření materiálů propagujících homosexualitu nebo změnu pohlaví mezi mladými lidmi do osmnácti let. Podle slov Orbána má tento zákon chránit tradiční rodinu. Aktivisté v Maďarsku i v zahraničí tento zákon ostře kritizují.
Maďarský zákon o LGBT je na hraně. Debata byla velmi emocionální, říká státní tajemnice
Číst článek
Kontroverzní zákon obecně zakazuje zobrazení jakékoliv jiné sexuální orientace, než je heterosexuální, na školách, ve vzdělávacích programech nebo i ve filmech a dokumentech. Mimo to se vztahuje i na reklamy, které cílí na osoby mladší osmnácti let. Vláda zákon hájí tím, že je jeho cílem zajištění zdravého tělesného a duševního vývoje dětí.
V den, kdy zákon vešel v platnost, o něm mají jednat i členové Evropského parlamentu. Ti s ním nesouhlasí a chtějí přesvědčit Evropskou komisi, aby kvůli němu na Maďarsko udělila sankce v podobě mechanismu na ochranu rozpočtu, který zemím Evropské unie umožňuje zablokovat Maďarsku přístup k evropským penězům za porušení zásad právního státu.
Kritika zákona
Zahraniční média se věnují Zemanovu výroku k transgender osobám. ‚Rozdělující postava,‘ píše BBC
Číst článek
Většina premiérů členských států Evropské unie už maďarský zákon kritizovala. Na summitu v Bruselu si stěžovali na to, že zákon klade homosexualitu na roveň s pedofilií a pornografií. Sepsali dopis šéfům unijních institucí, ve kterém komunitě sexuálních menšin vyjádřili podporu. Český premiér Andrej Babiš z hnutí ANO výzvu nepodpořil. Nizozemský premiér Mark Rutte naopak Maďarsko vyzval k odchodu z EU, pokud nebude respektovat práva LGBT komunity. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová právní normu označila za ostudu. Zákon jde podle ní proti všem základním hodnotám Evropské unie.
Kritiku EU maďarský premiér odmítá. Tvrdí, že zákon má chránit zájmy dětí a zaručuje práva rodičům. Netýká se podle něj práva na sexuální orientaci u lidí starších 18 let. Prý tak neobsahuje žádné diskriminační prvky.
Přemýšlí o sebevraždě
Aktivisté v Maďarsku i zahraničí ale s jeho slovy nesouhlasí. Maďarská nevládní organizace Háttér ve svém prohlášení napsala, že homosexualita, bisexualita nebo transsexualita není něčím, co člověk dostane jako dárek k osmnáctým narozeninám. Zákon tak podle ní ohrozí duševní zdraví mladých lidí patřících k sexuálním menšinám a znemožní jim přístup k informacím a k podpoře. Organizace upozorňuje, že podle průzkumů přemýšlí o sebevraždě přes 40 procent lidí z této komunity a zhruba 30 procent už se o ni pokusilo.
Zákaz zobrazování materiálů spojených s homosexualitou osobám mladším osmnácti let je novelou zákona postihujícího pedofilii. Prosadila ho vládní strana Fidesz premiéra Viktora Orbána. Pro zákon hlasovali i poslanci pravicové strany Jobbik. Ostatní maďarské opoziční strany hlasování bojkotovaly.