Maďarsko je v zuboženém stavu a může za to vláda, říká přední rakouský novinář Paul Lendvai

Maďarské předsednictví EU ještě pořádně nezačalo a vláda v Budapešti musela odrážet kritiku ze všech směrů. Novináři i politici kritizují sporný maďarský mediální zákon, regulaci bank nebo změny v maďarském penzijním systému. Nikoho přitom nezajímá, jaký tato země připravila evropský program, řeší se její vnitřní politika. K prominentním kritikům vlády Viktora Orbána patří i rakouský novinář, spisovatel a expert na východní Evropu Paul Lendvai. Ve Vídni s ním natáčel bratislavský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řetězový most

Řetězový most | Foto: Gregor Martin Papucsek

Svoji poslední knihu pojmenoval Paul Lendvai Promrhaná nebo taky Prošustrovaná země. Je to kniha o Maďarsku, kde se Lendvai sice narodil, ale k jeho politikům má dnes silný despekt. Proč?

„K tomu úpadku přispěly všechny vlády od roku 1989, a to v ekonomické, politické i kulturní oblasti. Proto dnes už Maďarsko není tím, kdo v Evropě udává reformní krok, tak jako před 20 lety, ale spíš povlává na chvostu za všemi ostatními státy,“ vysvětlil Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

lendvaj.mp3

Maďarsko původně vstupovalo do půlročního předsednictví Rady Evropské Unie s ambiciózním programem. Viktor Orbán chtěl například sedmadvacítku dovést ke společné strategii v otázce romských menšin a taky více ochraňovat klíčovou středoevropskou řeku - Dunaj. Po třech předsednických týdnech si na tyhle priority nikdo nevzpomene, a Evropa řeší hlavně vnitropolitické otázky v Maďarsku.

„Myslím, že ta kritika je úplně v pořádku. Orbánova vláda si myslela, že díky shodě šťastných okolností si bude moct dělat úplně co bude chtít. Orbánově straně pomohl jednak volební systém, který nafouknul její volební zisk při přepočtu na mandáty. Pak tu máte slabou opozici, korupční faktor a díky tomu všemu měli prakticky volnou ruku, nebo si aspoň mysleli, že jí mají. Tomu se v politickém žargonu říká voluntarismus. A to prostě nejde,“ řekl k tomu Lendvaj.

Paul Lendvai | Foto: kundendienst.orf.at

Paul Lendvai zná situaci v Čechách, na Slovensku, a samozřejmě i v Rakousku, kde se usadil, a odkud celá desetiletí analyzoval situaci ve východním bloku. Právě proto vidí šanci pro Maďarsko v jeho sousedních státech.

„V samotném Maďarsku chybí protiváha vůči Orbánovi. Jediný, kdo s tím může něco udělat jsou západní média, západní kapitál a taky sousední státy. Proto bylo moc důležité, že český ministr zahraničí Schwarzenberg při návštěvě Budapešti vyjádřil svoje pochybnosti nad maďarským mediálním zákonem, a že se přidal i Václav Havel, kterého zná celý svět.“

Když to shrneme, může být maďarské předsednictví ještě vůbec úspěšné?

„Úspěch je relativní pojem, vzpomeňte si na české předsednictví, během kterého u vás padla vláda. A přesto to bez problémů přežila Evropská unie i Česká republika. Myslím, že protokolárně bude maďarské předsednictví bez problémů. Ministři se párkrát sejdou v malebném královském zámečku Gödölö, možná u Balatonu, a ta skutečně důležitá rozhodnutí prosadí v Radě Evropské unie lídři jako Sarkozy nebo Merkelová. Jiná věc je, že předsednická země poprvé v historii nemůže předsednictví využít ke zvýšení své vlastní prestiže, protože Maďarsko je teď v tak zuboženém stavu, a může za to samotná maďarská vláda.“

Tak hodnotí vyhlídky maďarského předsednictví Paul Lendvai, středoevropan, který se kdysi zasazoval i o demokracii v Československu a podporoval československý disent. Také proto dostal minulý týden na české ambasádě ve Vídni čestnou medaili Václava Bendy.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme