Maďarsko konec války neslaví. Spojuje ho s nástupem další totality

V Maďarsku roste počet ulic pojmenovaných po květinách. Není to ale na oslavu jara. Ruší se názvy, které nějak připomínají komunistickou totalitu. I jména jako Osvobození, které připomínají dnešní výročí konce 2. světové války, se dostala na index. Maďaři se na konec války dívají jinak - spíš jako na zlom, kdy fašistickou okupaci jen vystřídala okupace jiná, sovětská.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budapešť | Foto: Gregor Martin Papucsek

8. květen je v Maďarsku úplně obyčejný pracovní den. Maďaři zrušili také svátek 4. dubna, to byl den osvobození Maďarska sovětskou armádou, ale z řady státních svátků ho vyškrtli již po roce 1990. Odůvodnili to tím, že na začátku sovětské okupace a na následné komunistické totalitě není co slavit.

I v Maďarsku dříve ovšem byly sovětské památníky. Z hlavních náměstí byla postupně odstraněny a přemístěny většinou na hřbitovy menších měst a vesnic. Jen jeden velký památník zůstal, aby nedošlo k diplomatickému konfliktu s Ruskem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O postoji Maďarů k výročí konce druhé světové války informoval spolupracovník ČRo G. M. Papucsek

Stojí v centru Budapešti, dokonce s hvězdou na špici, což je přitom v Maďarsku zakázaný symbol totality. Na tomto památníku je tolerován, ale čas od času extremisté pomník pomalují červenou barvou. Radikálové v parlamentu žádají jeho odstranění, ale Rusové s tím nesouhlasí.

Maďarsko je k symbolům totalitních režimů nekompromisní. Fašistické symboly i červená hvězda a srp s kladivem jsou zakázány na veřejnosti, obě totality a jejich symboly jsou dávány na jednu úroveň, protože obě způsobily mnohým Maďarům útrapy.

Evropa oslavuje Den vítězství. Před 68 lety pro ni skončila druhá světová válka

Číst článek

Proto se podle nového zákona ruší i názvy ulic, které by připomínaly komunistickou totalitu. Sovětská armáda, partyzáni, Lenin a další již mají ulice málokde, ruší se i název Osvobození. Marx a Engels jsou předmětem sporů.

Kompetentní k posouzení je komise historického ústavu akademie věd. Právě minulý týden protestovali historici, že jsou politicky zneužíváni, protože například Marxe zařadili mezi přijatelní, ale nakonec se i autor Kapitálu dostal na index. V Maďarsku tak roste počet ulic pojmenovaných po květinách.

Gregor Martin Papucsek, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme