Maďarsko zpřísní režim na hranicích. Do země bude pouštět lidi podle semaforového systému

Maďarsko od středy zpřísní kontroly na svých hranicích. Lidé cestující ze zemí označených žlutě podle maďarského semaforového systému budou muset automaticky do dvoutýdenní karantény. Cizinci z „červených“ zemí nebudou do země vpuštěni vůbec, vyplývá z nedělního oznámení šéfa úřadu vlády premiéra Orbána Gergelyho Gulyáse. Čechů se nové zpřísnění týkat nebude, neboť Česká republika je v očích maďarské vlády nadále „zelenou“, tedy bezpečnou zemí.

Tento článek je více než rok starý.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďaři zpřísní od středy kontroly na hranicích

Maďaři zpřísní od středy kontroly na hranicích | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

Maďarsko přistoupilo k opětovnému zpřísnění cestovního režimu poté, co v některých zemích začaly počty nově nakažených opět růst. V květnu přitom zrušilo většinu protiepidemických omezení a otevřelo své hranice cestujícím z unijních států i ze sousedních zemí, které nejsou členy EU.

Cestování mezi Českem, Rakouskem a Maďarskem je opět volné

Číst článek

Gulyás v neděli řekl, že nová opatření jsou nutná pro udržení viru „mimo hranice“ s cílem vyhnout se obnovení domácích karanténních opatření. „Tato omezení slouží ochraně naší svobody,“ cituje Gulyáse agentura Reuters.

Podle nových pravidel budou muset i maďarští občané po návratu z rizikových zemí označených žlutě nebo červeně muset podstoupit na hranicích zdravotní kontroly a odebrat se do čtrnácti denní karantény bez ohledu na to, zda jsou infikováni.

Vyhnout se jí mohou jen v případě, že budou mít dva negativní testy na covid-19 z posledních pěti dnů.

Totéž se týká cizinců, kteří přicestují ze „žlutých“ zemí, a ti, kteří přijíždějí z „červených“ zemí, budou mít zákaz vstupu. Do červené kategorie přitom spadají i balkánské země jako Albánie, Kosovo, Černá Hora a také například Ukrajina, dále africké země a většina asijských zemí.

Mezi „žlutými“ státy jsou Srbsko, Bulharsko, Portugalsko, Rumunsko, Rusko, Švédsko či Británie. Chorvatsko, které je oblíbenou dovolenkovou destinací i Maďarů, je zatím mezi státy označenými zeleně.

Z omezení mají výjimku například řidiči kamionů nebo lidé, kteří do země cestují služebně, ale i oni mohou být podrobeni zdravotním testům.

Zhruba desetimilionové Maďarsko do neděle evidovalo 4234 případů covidu-19 a 595 souvisejících úmrtí. Aktuálně hlásí pět nově nakažených.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme