Maďarsko hledá vlastní zdroje vakcín. Předběžně schválilo AstraZenecu a Sputnik V

Maďarské úřady předběžně schválily očkovací látku od firmy AstraZeneca a také ruskou vakcínu Sputnik V proti nemoci covid-19 způsobované koronavirem. Uvedl to ve čtvrtek podle agentury Reuters Gergely Gulyás, vedoucí kabinetu premiéra Viktora Orbána. Uvedl také, že šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó odcestoval do Moskvy, kde má ještě ve čtvrtek o vakcíně jednat.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská firma AstraZeneca | Foto: Brendan McDermid | Zdroj: Reuters

„Vláda jedná s každým možným dodavatelem, včetně Číny a Ruska,“ řekl Gulyás podle agentury MTI. Ujišťoval současně, že vláda nakoupí pouze vakcíny, které už byly použity na milionech lidí a které maďarské úřady shledají bezpečnými a účinnými.

Pfizer omezil dodávky vakcíny proti koronaviru. ‚Absolutně nespolehlivá firma,‘ zlobí se Babiš

Číst článek

Šéf Orbánova kabinetu na pravidelné tiskové konferenci vysvětloval, že maďarská vláda je nucena hledat vlastní zdroje vakcín pro hromadné očkování proti covidu-19, protože to v Evropské unii dosud nezačalo vinou váhavosti Evropské komise.

Kritizoval také Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA) za pomalé schvalování vakcíny AstraZeneca, kterou maďarské úřady předběžně schválily, aby očkování touto látkou mohlo začít okamžitě, jakmile to unijní úřady povolí. Schválení vakcíny od AstraZeneca se očekává 29. ledna, dodal Reuters.

Maďarsko minulý měsíc obdrželo několik tisíc dávek ruské vakcíny Sputnik V, jejíž použití ještě není v Evropské unii schváleno. Gulyás následně vysvětloval, že Maďarsko tuto vakcínu nepoužije, protože Rusko nemá dostatečné výrobní kapacity.

Ruskou vakcínou Sputnik V se v Brazílii zatím očkovat nebude. Podklady nesplňovaly minimální kritéria

Číst článek

Gulyás ve čtvrtek uvedl, že ruské problémy s dodávkami vakcín se zdají být vyřešeny, a tak doufá, že do Maďarska by mohlo být brzy dodáno větší množství těchto očkovacích látek.

Pokud Szijjártó v Moskvě dosáhne dohody, Maďarsko by se mohlo stát první členskou zemí Evropské unie, která by obdržela ruské vakcíny, poznamenal Reuters s tím, že Maďarsko spěchá s očkováním, aby mohlo uvolnit protinákazová omezení a povzbudit ekonomiku, přestože evropský regulátor dosud ruské vakcíně nedal zelenou.

Rusko až tuto středu požádalo o schválení vakcíny Sputnik V v Evropské unii. Maďarsko začalo podobně jako další evropské státy koncem loňského roku očkovat nejprve zdravotníky vakcínou společností Pfizer/BioNTech, která má v unii registraci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme