Maďarsko kvůli koronaviru nechá zavřené hranice, zpřísní povinnost nosit roušky

Maďarsko ve snaze zbrzdit šíření nového koronaviru ponechá dál uzavřené hranice a zavede povinné nošení roušek v kinech, divadlech a sociálních institucích. Podle agentury Reuters to ve středu oznámil předseda vlády Viktor Orbán s tím, že otevřené zůstanou školy a také restaurace a bary, ale nejdéle do 23.00.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament v Budapešti patří k turisty nejfotografovanějším památkám | Foto: Hermann | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Premiér mimo jiné rovněž řekl, že vrchol druhé vlny pandemie nemoci covid-19, jejímž původcem je koronavirus SARS-CoV-2, je v zemi očekáván někdy kolem prosince a ledna. Oznámil také, že vláda stanovila limit ceny za jeden test na covid-19 ve výši 19 500 forintů (1450 korun).

„Připravili jsme náš systém zdravotní péče. Připraveno je potřebné vybavení, nemocniční lůžka, ventilátory a personál potřebný k jejich provozu,“ ujišťoval Orbán ve videu zveřejněném na facebooku. „Každý si může být jistý, že pokud se touto chorobou nakazí, bude vyléčen,“ dodal.

Maďarsko 1. září nejméně na měsíc uzavřelo s určitými výjimkami cizincům své hranice. Později usnadnilo příjezdy českým, slovenským a polským turistům, ovšem pod podmínkou, že disponují aktuálním negativním testem na covid-19. Za tuto výjimku pro občany ze zemí visegrádské skupiny Budapešť kritizovala Evropská komise, podle níž jde o diskriminaci občanů jiných států EU.

Maďarské úřady ve středu oznámily nový denní přírůstek 581 lidí infikovaných koronavirem. Celkově se tak v zemi s 9,5 milionu obyvatel doposud nakazilo 14 460 lidí, z nichž 654 covidu-19 podlehlo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme