Maďarsko obžalovalo 98letého Lászla Csatáryho z válečných zločinů
Budapešťská vyšetřující prokuratura dnes vznesla obžalobu proti 98letému Lászlovi Csatárymu, a to z válečných zločinů. Podle ní je spáchal za druhé světové války na Slovensku, kde tehdy působil jako šéf maďarské policie v košickém ghettu. Proces by měl začít do tří měsíců.
Obžaloba popisuje podrobně, čím je Csatáry podle prokuratury vinen. Od května 1944 byl v košických cihelnách velitelem sběrného tábora. Internované často fyzicky týral.
Podle Wiesenthalova centra, které stíhá nacistické zločince, následně sehrál klíčovou roli v deportaci více než 15 tisíc Židů do vyhlazovacího tábora Osvětimi.
Csatáry je proto obžalován z nezákonné popravy a mučení lidí. Tím se dopustil válečných zločinů jako pachatel i spolupachatel.
Aktuální informace k případu Lászla Csatáryho shrnul v Odpoledním Radiožurnálu spolupracovník ČRo v Maďarsku Gregor Martin Papucsek
O jeho vydání už dříve požádala Bratislava. V někdejším Československu ho v roce 1948 lidový soud v Košicích odsoudil k trestu smrti, košický okresní soud ale rozsudek nedávno změnil na doživotní vězení.
Na Slovensku je Csatáry podezřelý také z podílu na dalším válečném zločinu. Případ souvisí se zatčením a následnou deportací mladého Slováka v roce 1945 do Německa.
Csatáry po druhé světové válce emigroval do Kanady, kde žil nerušeně do roku 1997. Tehdy byl zbaven kanadského občanství, vzápětí se odstěhoval do Budapešti, kde žil nerušeně 15 let.
Po zadržení a propuštění do domácího vězení poskytoval Csatáry rozporuplné prohlášení o tom, že si ho úřady pletou se jmenovcem, jindy však svou účast na organizaci deportací Židů přiznal.