Evropská unie se chystá udělat strašlivou chybu, řekl Orbán. Připojení Ukrajiny opět nepodpoří

Maďarsko se bude držet svého postoje, že Evropská unie nesmí zahájit rozhovory o členství s Ukrajinou, ale měla by místo toho usilovat o strategické partnerství s touto zemí. Podle agentury Reuters to uvedl premiér Viktor Orbán ve středu ve zveřejněném rozhovoru na webu Mandiner. Dále zopakoval, že tato otázka by měla být vyřazena z programu summitu EU na konci tohoto týdne, neboť Maďarsko neschválí zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský premiér Viktor Orbán v parlamentu 13.12.2023

Maďarský premiér Viktor Orbán ve středu v budapešťském parlamentu prohlásil, že vstup Ukrajiny je proti zájmu Maďarska i Evropské unie | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

„EU se chystá udělat strašlivou chybu a my tomu musíme zabránit, i když 26 (členů) tu chybu udělat chce,“ řekl Orbán v interview. „Pokud chceme Ukrajině poskytnout podporu, geostrategický signál, pak bychom měli, ale není to členství,“ dodal.

V parlamentu pak podle Reuters prohlásil, že urychlený proces přistoupení Ukrajiny k Evropské unii není v zájmu Maďarska ani samotné EU.

„Vezmeme–li v úvahu čísla, ekonomické analýzy a vezmeme–li vážně, že cílem rozhovorů (s Ukrajinou) by bylo udělení členství – abychom to nepoužívali jako politické gesto – protože členství k tomu neslouží... pak musíme říct, že tato myšlenka je v tuto chvíli absurdní, směšná a není seriózní,“ řekl ve svém středečním projevu před zákonodárci.

Fico jednání podpoří

Summit EU by měl tento týden rozhodovat o několika tématech týkajících se Ukrajiny, včetně otevření přístupových rozhovorů a další pomoci zemi čelící od loňského února ruské agresi. Pochybnosti panují právě kolem pozice Budapešti.

Krátký a upřímný rozhovor. Zelenskyj a Orbán se potkali na prezidentské inauguraci v Argentině

Číst článek

Orbán už minulý týden vyzval, aby zahájení přístupových rozhovorů nebylo tématem nadcházejícího summitu a aby se o něm vedla nejprve „strategická diskuse“. Už dříve dával najevo, že zahájit jednání s Kyjevem o vstupu do EU považuje za předčasné.

Maďarsko, které je členem EU a také NATO, odmítá Ukrajině poskytovat svou vojenskou podporu a dlouhodobě kritizuje sankce uvalené na Rusko kvůli jeho agresi vůči sousední zemi. Loni až do poloviny prosince blokovalo schválení 18 miliard eur, které unie vyčlenila pro Kyjev na letošní rok.

Naopak Slovensko zahájení rozhovorů o vstupu Ukrajiny do Evropské unie podpoří. „Nebudeme bránit rozhodnutí Evropské unie, aby otevřela jednání s Ukrajinou. Jde o politické rozhodnutí, nemá to nic společného s realitou. Ukrajina není absolutně připravena na otevření negociací,“ řekl před poslanci evropského výboru slovenského parlamentu premiér Slovenska Robert Fico.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme