Orbán vyzval Evropskou lidovou stranu, aby zvážila záměr vyloučit Fidesz. Postoje ale měnit nehodlá

Maďarský premiér Viktor Orbán žádá zástupce Evropské lidové strany (EPP), kteří chtějí z jejích řad vyloučit Orbánovu stranu Fidesz, aby svůj návrh ještě zvážili. V dopise, který rozeslal evropským konzervativním politikům, ale maďarský premiér upozorňuje, že Fidesz nechce měnit své postoje ohledně migrace, ochrany křesťanské kultury a budoucnosti Evropy. Omlouvá se za to, že své kritiky nazval „užitečnými idioty“.

Budapešť (Aktualizováno: 13:50 14. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský premiér Viktor Orbán | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

Mluvčí maďarské vlády podle agentury Reuters uvedl, že dopisy v tomto duchu napsal Orbán představitelům 13 politických uskupení sdružených v EPP, kteří přišli s návrhem stranu Fidesz vyloučit. Evropská lidová strana je nejsilnějším uskupením v Evropském parlamentu.

Orbán podle kritiků překročil hranici, Evropská lidová strana bude hlasovat o vyloučení jeho Fideszu

Číst článek

Orbánova strana evropské lidovce pobouřila zejména svou útočnou kampaní namířenou proti předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudu Junckerovi. Toho – a rovněž amerického miliardáře maďarského původu George Sorose – strana Fidesz spojuje s podporou migrace a s oslabováním hranic.

„Není tajemstvím, že existuje neshoda (...) ohledně migrace, ochrany evropské kultury a budoucnosti Evropy. A není také tajemstvím, že nechceme měnit náš postoj v těchto záležitostech,“ napsal Orbán v dopisu šéfovi vlámských křesťanských demokratů Wouterovi Bekeovi. Ten byl jedním z prvních, kteří koncem února s návrhem vyloučit Fidesz z EPP přišli. „Nicméně nepovažuji za rozumné řešit tyto neshody vyloučením člena z naší politické rodiny,“ uvedl šéf maďarské vlády.

Nutná omluva přišla

Šéf EPP a její kandidát na příštího šéfa Evropské komise Manfred Weber řekl, že pokud má Fidesz dál zůstat u evropských lidovců, musí se Orbán omluvit za své výroky, ukončit útočnou protievropskou kampaň a zajistit, že v Budapešti bude nadále moci působit Středoevropská univerzita, kterou založil Soros.

„Chtěl bych se tímto omluvit, pokud je můj výrok podle vás urážlivý,“ napsal Orbán v souvislosti s rozhovorem v německém listu Welt am Sonntag, v němž své odpůrce z řad evropských křesťanských demokratů označil za „užitečné idioty“. V nynějším dopisu vysvětluje, že chtěl kritizovat určitou politiku a ne konkrétní politiky. V interview ze začátku března prohlásil, že snaha vyloučit Fidesz před květnovými volbami do Evropského parlamentu jen nahrává levici.

Reuters ale uvádí, že za svoji celkovou politiku vůči EU se Orbán neomluvil. Zda Fidesz o členství v EPP přijde, budou evropští lidovci rozhodovat 20. března.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme