Maďarsko prodloužení protiruských sankcí nezablokuje. Od svého záměru údajně ustoupilo

Maďarsko ve středu stáhlo svou hrozbu, že bude vetovat prodloužení protiruských sankcí. Budapešť chtěla podle informací některých médií vyřadit ze sankčního sezamu trojici ruských oligarchů. Podle diplomatického zdroje ČTK se však během středečního jednání velvyslanců dohodly všechny země na tom, že listina potrestaných Rusů zůstane beze změny.

Budapešť/Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský premiér Viktor Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán | Foto: Johanna Geron | Zdroj: Reuters

Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána podle zdrojů bruselských médií chtěla, aby Evropská unie zrušila zákaz vstupu pro Ališera Usmanova, Pjotra Avena a Viktora Rašnikova a aby uvolnila jejich zablokovaný majetek.

Po diplomatických jednáních vedených českým předsednictvím sedmadvacítky však Budapešť od svého záměru ustoupila. Unijní státy tak budou moci formálně schválit půlroční prodloužení sankcí, na což mají čas do 15. září.

Evropský blok od únorového začátku ruské invaze na Ukrajinu sankční seznam několikrát rozšířil a v současnosti na něm figuruje 1217 osob a 108 subjektů. K prodloužení platnosti postihů je potřeba jednomyslná shoda členských zemí.

Skrze ‚trojské koně‘ Orbána a Vučiće proniká do EU a na Balkán Putinův vliv

Číst článek

Podle úterních informací rozhlasové stanice RFE/RL se spekulovalo o tom, že se Budapešť snaží využít otázku prodloužení sankcí jako nástroj k tomu, aby přiměla Brusel vyplatit jí peníze z unijních fondů. Ty komise Maďarsku zadržuje kvůli porušování principů právního státu.

Maďarsko stále nezískalo peníze z unijního fondu na obnovu ekonomik po pandemii covidu-19. Jeho vláda také požaduje, aby humanitární organizace získaly výjimku a mohly spolupracovat s některými ruskými bankami, na které se vztahují sankce.

Orbán unijní sankce proti Moskvě kritizuje a tvrdí, že více ublížily ekonomice sedmadvacítky než té ruské, aniž by přitom pomohly Ukrajině.

Orbán zaujímá z důležitých evropských politiků vůči Rusku nejvstřícnější postoj, přistoupil například na podmínku Moskvy, že jeho země bude platit za ruský plyn v rublech. Odmítá také, aby přes maďarské území proudily na Ukrajinu dodávky zbraní ze Západu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme