Orbánova strana navrhla zákon proti zahraničnímu vlivu. Kritici se obávají dalšího omezení médií

Maďarská strana Fidesz premiéra Viktora Orbána poslala do parlamentu návrh zákona, který má podle ní omezit zahraniční vliv na politické dění v zemi. Informovala o tom ve středu agentura Reuters, podle níž návrh přichází v době, kdy Fidesz přitvrzuje kampaň před volbami do Evropského parlamentu. Kritici normy, k jejímuž přijetí má vláda v parlamentu pohodlnou většinu, se obávají dalšího omezování nezávislých médií či opozičních uskupení.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Orbán

Maďarská strana Fidesz premiéra Viktora Orbána poslala do parlamentu návrh zákona, který má podle ní omezit zahraniční vliv na politické dění v zemi | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: Český rozhlas

Zákon o „ochraně národní suverenity“ podle Reuters iniciuje vznik nového orgánu, který má odhalovat a řešit možná rizika zahraničního vlivu na politiku. Norma rovněž počítá s tresty až do tří let vězení za porušení zákazu zahraničního financování pro strany a další uskupení kandidující ve volbách.

Má vláda podporovat Ukrajinu, migranty a LGBT+ lidi, ptá se Budapešť občanů v ‚národní konzultaci‘

Číst článek

Orbánova národně-konzervativní vláda je dlouhodobě ve sporu s Evropskou komisí i řadou členských států Evropské unie kvůli omezování nezávislosti justice, akademických svobod, činnosti nevládních organizací či plurality médií v zemi.

Maďarský premiér tvrdí, že se jej opozice snaží odstavit od moci za pomoci peněz ze zahraničí, zejména od amerického miliardáře a filantropa maďarského původu George Sorose. Opoziční skupiny či kritická média naproti tomu v novém návrhu vidí další snahu o omezení své činnosti.

Orbán je u moci od roku 2010 a v loňských volbách s převahou obhájil parlamentní většinu, když stavěl kampaň na obhajobě maďarských národních zájmů a kritice EU. Už v minulosti prosadil zákon namířený proti nevládním organizacím získávajícím finance ze zahraničí. Soud EU v roce 2020 rozhodl, že zákon je v rozporu s unijním právem. Maďarsko jej poté obměnilo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme