Jsme jediná bezpečná volba, řekl Orbán a odvolil. O jeho výsledku rozhodne volební účast

Maďaři volí svůj parlament na další čtyři roky. Volební místnosti se otevřely v neděli 6 hodin ráno a hlasovat se bude až do 19 hodin. Před osmou hodinou ráno už odvolil favorit voleb - současný premiér Viktor Orbán, jehož strana Fidesz by podle průzkumů měla obhájit vítězství.

Tento článek je více než rok starý.

Od zpravodaje z místa Budapešť (Aktualizováno: 9:35 8. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Viktor Orbán odvolil v parlamentních volbách

Premiér Viktor Orbán odvolil v parlamentních volbách | Zdroj: ČTK

„V Budapešti je tradičně silná levicová opozice, na severovýchodě země je nejsilnější dříve krajně pravicový Jobbik a vládní Fidesz má převahu na venkově a v menších městech,“ popsal pro Radiožurnál rozložení sil maďarský politolog Áron Varga.

Výsledek si ale Varga odhadnout neodvažuje. „Jsou to nejméně předvídatelné volby za posledních 8 let. Fidesz může získat výraznou většinu jen těsně pod současné dvě třetiny, ale většinu i ztratit, i když je to nepravděpodobné.“

Orbánovy vrásky, facelift Jobbiku a pes se dvěma ocasy aneb Co vědět o nedělních volbách v Maďarsku?

Číst článek

Podle předvolebních průzkumů by mohla rozhodnout volební účast, ale i to, jak bude hlasovat třetina voličů, která nebyla rozhodnutá ani týden před volbami. Voleb se může zúčastnit zhruba 7,9 milionu oprávněných voličů.

'Jediná bezpečná volba'

Předvolební průzkumy dávaly Orbánovým konzervativcům náskok dvaceti až třiceti procentních bodů před opozicí.

Ta naopak živí naděje, že ji podpoří voliči, které Orbán unavil svými neustálými výpady proti domnělým nepřátelům maďarského národa i tím, že údajně toleruje rozbujelou korupci ve svém okolí.

„Poté, co dalo jasně najevo, že je proti migraci Bavorsko, Itálie, Česko a Rakousko, je nyní řada na Maďarsku,“ řekl Orbán portálu Origo v neděli zveřejněném rozhovoru.

Orbán novinářům u volební místnosti řekl, že hlasoval pro svůj Fidesz, protože to je „jediná bezpečná volba“, a že během dne hodlá mobilizovat voliče.

Orbán po výhrách v letech 2010 a 2014 využil převahy Fideszu k tomu, aby ovládl soudnictví, média a do klíčových pozic ve státní správě i byznysu dosadil sobě loajální lidi. Kvůli narušování zásad demokracie ho kritizují nejen jeho odpůrci na domácí scéně, ale i Evropská unie a další mezinárodní organizace.

MAĎARSKÝ SYSTÉM PARLAMENTNÍCH VOLEB

  • Národní shromáždění je jednokomorový parlament, který sestává ze 199 poslanců (dříve 386) volených na čtyřleté funkční období smíšeným volebním systémem.
  • Upraveny byly jednomandátové volební obvody, kterých je 106 a platí v nich většinový volební systém. Zbývajících 93 poslanců je zvoleno poměrným systémem z republikových kandidátních listin, mandáty jsou přerozděleny stranám přesahujícím klauzuli pěti procent.
  • Zákon také zavedl jednokolovou volbu, mandát získává vítěz prvního kola bez ohledu na počet získaných hlasů.
  • Zákon také zrušil limit účasti voličů k uznání platnosti voleb (dříve to bylo 50 procent v prvním kole a 25 procent ve druhém).
  • Volební právo má i početná skupina etnických Maďarů žijících v zahraničí. Lidem, kteří v Maďarsku nikdy nežili a nemají jeho občanství, stačí zaregistrovat se u státní volební komise a po dobu deseti let mohou korespondenčně volit.
  • Státní volební komise stanovila, že aby se politická strana mohla vůbec zúčastnit voleb, musí postavit svého kandidáta alespoň do čtvrtiny ze všech okrsků a musí kandidovat v každém z deseti maďarských regionů.
  • Maďarský volební systém se celkově vyznačuje existencí tří složek distribuce mandátů, která se provádí na základě dvou oddělených hlasů odevzdaných voliči. Dvě složky, kde volič odevzdá svůj hlas, se vyznačují svou vzájemnou nezávislostí (princip navrstvení), třetí složka slouží jako korigující prvek obou předchozích složek.
  • Před změnou volebního zákona v roce 2012 existovala složka většinová s dvoukolovým většinovým systémem, který byl nahrazen systémem prosté většinové volby. Poměrná složka na úrovni regionů zůstala zachována, stejně tak celostátní kompenzační úroveň.
  • Maďarský volební systém patří i přes svou nepřehlednost k nejstabilnějším volebním systémům ve středoevropském regionu.

Autor: ČTK

Zdeněk Novák, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme